Menü Altı
Menü Altı

Bağımsızlık Yolu Lefkoşa: Özel şirketlerin pisliği şehrimizin doğasını ve halk sağlığını tehdit ediyor

Bağımsızlık Yolu Lefkoşa: Özel şirketlerin pisliği şehrimizin doğasını ve halk sağlığını tehdit ediyor

Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Örgütlenme Sorumlusu Cansu N. Nazlı, şehrin toprağı ve havasının kirlenmesine neden olan şirketlere ağır yaptırımlar getirilmesi için bir an evvel gerekli düzenlemelerin yapılması ve Çevre Dairesi’nin yasanın el verdiği oranda müdahale etmesi gerektiğini belirtti.

Yazılı açıklama yapan Nazlı, Hacıali Ltd.’nin tavuk gübrelerini Alayköy mevkiinde bir alana yığması sonucu Lefkoşa ve civarı bölge halkının maruz kaldığı kötü koku başta olmak üzere halk sağlığını tehdit eden olumsuz etkileri olan bu uygulamaya müdahale edilmesi gerektiğini kaydetti.

Nazlı, Çevre Dairesi Müdürünün geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada Çevre Dairesi Yasasına göre tavuk gübresinin zararlı bir madde olmaması dolayısıyla yapabilecekleri bir şeyin olmadığını ifade etmesinin “kabul edilemez” olduğunu savundu.

Çevre Koruma Dairesi Yasası’na atıfta bulunan Nazlı, hayvansal atıkların doğal olmasının doğayı kirletmeyeceği anlamı taşımadığını ve yasada “koku gibi arzu edilmeyen sonuçlar” ifadesinin yer almasının da dairenin konuyu doğrudan çevre kirliliği bakımından ele almasına olanak verdiğini belirtti.

Nazlı açıklamasında, “Tavuk gübresinin atık sayılabilmesi için atıkları belirleyen tüzüğü değiştirmek yahut yeni tüzük yapma prosedürü, Çevre Koruma Dairesinin önerisiyle Turizm ve Çevre Bakanlığınca hazırlanıp Bakanlar Kurulunca onaylanması yönündedir. Bu sebeple mevzuatın Çevre Dairesinin müdahalesine elverişli olmayışı Çevre Dairesi Müdürünün arkasına saklanabileceği bir mazeret değildir; kendileri bu eksiklikten bizatihi sorumludur” ifadelerini kullandı.

Hayvancılık işletmelerinin yerleşim yerlerinde konuşlanması ve gübre yığınlarının sağlıksız ve kontrolsüz bir şekilde doğaya bırakılmasının sadece ülkede değil dünyada da gaz salınımı, zararlı haşerelerin çoğalması yer altı ve yer üstü sularının kirlenmesi gibi halk sağlığını tehdit eden ekolojik sorunlara neden olduğunu belirten Nazlı, kirlilik yaratan işletmelerin ve şirketlerin devlet tarafından sıkı denetlenmesi gerektiğini kaydetti.

Nazlı, “Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Bölge Örgütü olarak, şehrimizin toprağının ve havasının kirlenmesine neden olan şirketlere ağır yaptırımlar getirilmesi için bir an evvel gerekli düzenlemelerin yapılması ve Çevre Dairesi’nin yasanın el verdiği oranda müdahale etmesi gerektiğini vurgular, konunun takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşırız” ifadelerini kullandı.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.