Menü Altı
Menü Altı

Ertuğruloğlu’ndan Akıncı’ya: “Siz harita sunarken hükümeti ne kadar dikkate aldınız?”

Ertuğruloğlu’ndan Akıncı’ya: “Siz harita sunarken hükümeti ne kadar dikkate aldınız?”

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eleştirilerine “Siz Cenevre’de harita sunarken hükümeti ne kadar dikkate aldınız. Şimdi hükümet beni dinlemiyor deme hakkınız yok” diyerek yanıt verdi.

Ertuğruloğlu, “Ben kendi ayağımıza kurşun sıkmam, sen Kıbrıs Türk halkının beynine kurşun sıkıyorsun” ifadelerini de kullandı.

Ertuğruloğlu, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için yapılan 50 yıllık müzakereler için ise “maskaralık” dedi ve canlandırılmasının mümkün olmadığını savundu.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, bugün düzenlediği basın toplantısında son günlerdeki tartışmalara ve Cumhurbaşkanı Akıncı’nın eleştirilerine yanıt verdi.

50 yıllık politikada ısrar edenlerin Kıbrıs Türkü’ne en büyük zararı verdiğini savunan Ertuğruloğlu, “Rum tarafının söylemi bizdeki bazılarının söylemleriyle örtüşüyor: Müzakerelere dönelim. Hangi müzakerelere?” diye konuştu.

Ertuğruloğlu, Rum tarafının Kıbrıs Türk halkını eşit görmediğini, okullarda dağıtılan ve hangi azınlıktansınız diye sorulan belgenin de bu zihniyeti gösterdiğini söyledi.

“Ben sürdürülen bu süreçle Rumlarla eşit ortaklık kurulamayacağını söylüyorum” diyen Ertuğruloğlu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın BM aracılığıyla KKTC’de yaşayan Rum ve Maronitlere gönderilen yardımlardan gümrük vergisi alınması konusundaki eleştirilerini cevaplarken “Sayın Cumhurbaşkanı Cenevre’de harita sunarken hükümeti ne kadar dikkate aldı? Şimdi bize beni dinlemedi deme hakkı yok” dedi.

Tahsin Ertuğruloğlu, Akıncı’yı konuyu saptırmak ve samimi olmamakla suçladı ve Rum tarafından gelen yardımların “Rumların işgal edebiyatına katkı koyan bir eylem” olduğunu söyledi.

Bu kararı temmuz ayında Bakanlar Kurulu’nda da konuştuklarını ve 28 Temmuz’da BM yetkililerine aktardıklarını, ardından iyi niyet göstergesi olarak 1 Eylül’de başlamasını kararlaştırdıkları uygulamayı bir ay erteleyerek 1 Ekim’de başlattıklarını kaydeden Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, New York’ta görüştüğü BM Genel Sekreteri’nin barışı koruma faaliyetlerinden sorumlu genel sekreter yardımcısına da konuyu aktardığını anlattı.

Ertuğruloğlu, tüm süreci bilen Cumhurbaşkanı Akıncı’nın uygulamadan bir gün önce müdahale ettiğini iddia ederek eleştirilerde bulundu.

Ertuğruloğlu, “Akıncı’nın izlediği politikayla Kıbrıs Türkü’nü Rum’un alay konusu yapmayacağı bir yere gitmek mümkün değil. Akıncı ya reel politikayla tanışmadı, reel politika nedir bilmiyor, ya da sağa sola hoş görünme adına beyanatlar vermektedir” dedi.

Tahsin Ertuğruloğlu, Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan Rum ve Maronitlerin herhangi bir mağduriyeti olduğunu düşünmediklerini, böyle birşeyin bilgilerine de gelmediğini kaydederek “Ama eğer herhangi bir mağduriyet yaşayan söz konusuysa o insanlara sahip çıkmaya hazır olduğumuzu da karar altına aldık” diye konuştu.

Akncı, “Konular çarpıtılmasın, birilerine hoş görünme adına Kıbrıs türkünü alay konusu yapma sevdalarından vazgeçsinler. Sayın Cumhurbaşkanı telafisi zor zararlar verdiğimi söyledi. Bunu yapan kendisidir” dedi.

İlgili haberler: 

*Akıncı’dan Ertuğruloğlu’na: “Yapacak başka işi kalmadı”

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir