Menü Altı
Menü Altı

Yoğun bakımdaki Ali bugün servise çıkarılacak

Yoğun bakımdaki Ali bugün servise çıkarılacak

Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı, avcıların yanlışlıkla hedefi olan Gaziverenli 16 yaşındaki Ali Hayribetoğlu’nun dün öğleden sonraki ameliyat sonrası alındığı yoğun bakım servisinden bugün servise alınmasının planlandığını açıkladı.

Dizdarlı, Hayribetoğlu’nun durumuyla ilgili açıklama yaptı.

Dizdarlı hastanın  dün akşam üstü ameliyat edilerek, saat 18.30 da Kalp ve Damar Cerrahisi (KVC) Servisi’nde yoğun bakıma alındığını; bugün  ise yoğun bakımdan çıkarılıp, KVC servis takibe alınmasının planlandığını ifade etti.

Dizdarlı’nın açıklaması şöyle:

“Ali Hayribetoğlu isimli hasta, 27/8/2017 08:30 sularında ateşli silah sesi sonrasında boyunda kanama şikayet ile  Cengiz Topel Hastanesi Acil Servisi’ne başvurdu. Hastanın acil servisteki vital bulguları stabil idi. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevk edilen hasta,  Acil servis uzmanı tarafından ilk olarak yapılan muayene sonrasında KBB uzmanına danışıldı.

KBB nöbetçi doktoru Mahmut Cankaya tarafından hastaya acil şartlarda öncelikle boyun BT anjio ve doppler ultrasound planlandı.  Sol common karotis arter ve sol  juguler ven komşuluğunda metalik bir yabancı cisim olduğu görüldü.  Buna bağlı sol  internal juguler vende dilatasyon ve akım kaybı;  sol common karotis arter içerisinde   trombüs izlendi.

Tespit edilen bu bulgularla Kalp ve Damar cerrahisi doktorları Op.Dr. Mehmet Arıkbuka ve Op.Dr. Çağın Zaim’e haber verildi. Hastanın genel durumu stabil vital bulguları normaldi. Acil ameliyat kararı alınan hasta  Anestezi uzmanı Dr. Cem Şen tarafından operasyon açısından değerlendirildi.

Hasta acil olarak KVC ameliyathanesinde operasyona alındı. Hastaya genel anestezi uygulanarak entübe edildi. Hastanın sol boyun bölgesine insizyon uygulandı. Sol common karotis artere ve juguler vene ulaşıldı. Kanama alanı içerisinde sol juguler vende total rüptür (yırtılma) izlendi. İnternal juguler vende ki kanama kontrol altında alındı. Sol karotis arterde (Şah damarı), ön ve arka duvarda delik olduğu, içerisinde ise trombüs olduğu görüldü. Veni  (toplardamarı) kopartan, şah damarını iki yerden  delen metal parçası çıkarıldı.

Sol karotis artere  greft interpozisyonu uygulandı. Sol internal juguler vene primer onarım uygulandı. Kanama kontrolü yapılarak, cilt altı ve cilt insizyonları katlarına uygun olarak  kapatıldı.

Çıkartılan metal parçası inceleme için polise teslim edildi.
27/8/2017 18.30 da KVC yoğun bakıma alındı. Hastanın bugün yoğun bakımdan çıkarılıp, KVC servisinde takibe alınması planlanıyor.”

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir