Menü Altı
Menü Altı

Ombudsman’dan Sağlık Bakanlığı’na ret

Ombudsman’dan Sağlık Bakanlığı’na ret

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Emine Dizdarlı, Sağlık Bakanlığı’nın Serbest Çalışan Hekimler Birliği aleyhine yaptığı başvuruyu, yasaya uygun olmadığı için değerlendirmeye almadıklarını açıkladı.

Şikayetçinin yani Sağlık Bakanlığı’nın yönetsel yetkisi olduğuna işaret eden Dizdarlı, Ombudsman Yasası’nın 15. maddesinin 1. fıkrası uyarınca bakanlığın başvurusunu dikkate alamayacaklarını söyledi.

Kanal Sim’e açıklama yapan Ombudsman Dizdarlı, Sağlık Bakanlığı’na gerekli izahı yaparak Serbest Çalışan Hekimler Birliği aleyhine talep ettikleri soruşturmayı yapmayacaklarını bildirdiğini kaydetti.

Dizdarlı, Ombudsman Yasası’nın 15. maddesinin 1. fıkrasına işaret ederek “Haksızlığa uğradığını iddia eden kişi, sivil toplum örgütü, kurum ve kuruluş Ombudsman’a başvurma hakkına sahiptir. Ancak haksızlığa uğradığını iddia edenler yürütsel veya yönetsel yetkisi olan herhangi bir organ, makam ve kuruluş olmamalıdır” dedi.

Serbest Çalışan Hekimler Birliği’nin Dernekler Yasası altında kurulduğuna yönetsel veya yürütsel yetki kullanan bir makam olmadığına işaret eden Emine Dizdarlı, “Biz bu şikayeti soruşturmuyoruz” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, Ombudsman Emine Dizdarlı’nın konferans için yurt dışında bulunduğu 21 Eylül’de Ombudsman Müdürü Zeki Gürsel’i ziyaret ederek “Serbest Çalışan Hekimler Birliği’nin sağlık sisteminde kaos yaratmaya yönelik açıklamaları ve girişimleri nedeniyle” soruşturma talep etmişti.

İlgili haberler:

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir