En Ust

13 Temmuz 2024

Menü Altı
Menü Altı

Sağlık Bakanlığı adresi mi şaşırdı?

Sağlık Bakanlığı adresi mi şaşırdı?

Sağlık Bakanlığı, Serbest Çalışan Hekimler Birliği aleyhine Yüksek Yönetim Denetçisi’ne (Ombudsman) başvurarak sağlıktaki kaosun engellenmesi için yardım istedi.

Bakanlık basın bürosunun basına gönderdiği açıklamada “Sağlık Bakanlığı, Yüksek Yönetim Denetçisi Ombudsman’a Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu’nun Birlik adına, yasal dayanaktan yoksun, tamamen iftiraya dayalı ve sağlık sisteminde kaos yaratmaya yönelik açıklamaları ve girişimleri ile ilgili yasal girişim başlattı” ifadelerinin yer alması “Sağlık Bakanlığı Ombudsman’ın görev ve yetkilerini bilmiyor mu? Bakanlık başvuracağı adresi mi şaşırdı?” sorularını gündeme getirdi.

Ombudsman, yasa gereği, idarenin/yönetimin hizmet ve eylemlerini idari açıdan denetleyen bir kurum olarak faaliyet gösteriyor. Sivil toplum örgütlerinin faaliyetleri, Ombudsman’ın yetki alanında bulunmuyor.

Açıklamaya göre Bakanlık Müsteşarı Kemal Deniz Dana, Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu’nun birlik adına, “yasal dayanaktan yoksun”, “tamamen iftiraya dayalı” ve “sağlık sisteminde kaos yaratmaya” yönelik açıklamaları ve girişimlerde bulunduğu gerekçesiyle Ombudsman’a başvurdu.

Açıklamada, Dana’nın Ombudsman Dairesi Müdürü Zeki Gürsel’le görüşerek, sağlıkta 2 Ağustos 2017 tarihinden itibaren gelinen durum hakkında yazılı bildirim yaptığı kaydedildi.

Gürsel’e verilen yazıda şu ifadelere yer alıyor:

“Bakanlığımız konunun hassasiyetini göz önünde bulundurmakta ve 28 Ağustos, 4 Eylül ve 15 Eylül tarihlerinde de görevlendirilen müfettişler tarafından tüm ilçelerde kontrol ve denetimler yapmıştır. Bundan sonraki süreçte de ikinci iş yasağının uygulanması konusunda gerekli denetim ve kontrolleri yapmaya devam edecektir. Bakanlığımızın konuya hassas yaklaştığı bu dönemde gerçeği yansıtmayan açıklamalar ile halkımızın yanlış bilgilendirilmemesi ve anılan Birliğin sağlık üzerinden politika yapmasına ve kişisel hırslarının karşılanmasına asla izin vermemek adına, en önemlisi kamuoyuna doğru bilgilerin aktarılabilmesi ve sağlık üzerinden kaos yaratılmasına engel olmak amacıyla tarafınızca gerekli araştırmanın yapılmasını saygı ile az ederim.”

Ombudsman Emine Dizdarlı, Avrupa Ombudsmanlar Enstitüsü Genel Kurulu nedeni ile Romanya’da bulunuyor. Bakanlığın başvurusunun işleme konulup konulmayacağı, Dizdarlı’nın adaya dönmesinden sonra netleşecek.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir