Menü Altı
Menü Altı

Öğretmen sendikaları “skandal” dedi

Öğretmen sendikaları “skandal” dedi

İki öğretmen sendikası, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova’nın, öğrenci ve öğretmenlerle ilgili kişisel bilgileri e-okul sistemi hazırlandığı gerekçesiyle Türkiye’ye verecek olmasını “skandal” diye niteledi.

İki sendika öğretmenleri, Berova’nın talep ettiği bilgileri vermemeye çağırdı ve bu konuda yasal yollara başvuracaklarını açıkladı.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Başkanı Emel Tel ile Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Aziz Selengin ortak yazılı açıklamalarında şunları ifade etti:

“Koltukta kalma ve saltanat sürme adına UBP-DP Hükümeti hiçbir yasa ve kural dinlemeden ve Kıbrıs Türk toplumunun siyasi iradesini hiçe sayarak, adamızın kuzeyinde entegrasyon faaliyetlerine hız vermiştir.

Ağızlarından düşürmedikleri “devlet” sözcüğünün de içini boşaltan UBP-DP Hükümeti en basit işleri bile artık Türkiye yetkililerine devrederek “Ankara’nın memuru” olduklarını bir kez daha ispat etmişlerdir.

Talimat almaya hazır bu zihniyetin topluma ve ülkemizin bütününe yönelik verdiği zararlar her geçen gün artmaktadır. Özellikle “eğitimden anlamayan Eğitim Bakanı” olarak tarihe geçecek olan Özdemir Berova’nın toplumdan gizleyerek öğretmenlerin ve öğrencilerin şahsi kimlik bilgilerini Ankara’ya verme girişimi tam bir skandaldır. Adamızın kuzeyindeki yasaların bile izin vermediği bir konuda girişim yapmak, hukuk tanımamak olduğu gibi suç teşkil etmektedir. Sn. Özdemir Berova’nın attığı bu adım Kıbrıs Türk toplumuna hizmetin ötesinde işbirlikçilik ve jurnalciliğe verilecek en güzel örnektir.

Konuyu değerlendiren örgütlerimiz, gönüllü olarak Ankara’ya jurnalcilik yapan Eğitim Bakanı Özdemir Berova ile ilgili yargıya başvuru yapmaya ve olayı uluslararası alana taşımaya karar vermişlerdir. Bununla birlikte kendi insanını temsil etmeyen Sn. Özdemir Berova’nın istifasını talep eder, tüm öğretmen ve okul yöneticilerine hükümetin Ankara’ya jurnalcilikten vazgeçildiği ile ilgili açıklama yapana kadar öğretmen ve öğrencilerle ilgili hiçbir şahsi bilginin Eğitim Bakanlığı ile paylaşılmaması çağrısında bulunuyor, bu konuyla ilgili yasal haklarımızı kullanacağımızı duyuruyoruz.”

İlgili haberler:

*Öğretmen ve öğrenci bilgileri Türkiye’ye!

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir