En Ust

17 Haziran 2024

Menü Altı
Menü Altı

Kıbrıs Medya Grubu’ndan yanıt

Kıbrıs Medya Grubu’ndan yanıt

Kıbrıs Medya Grubu, Yeniden Doğuş Partisi öncülüğünde bir grubun bugün gazete önünde yaptığı eyleme yanıt vererek Türkiye düşmanlığı ve ırkçılık suçlamalarını kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirtti.

Kıbrıs Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay yaptığı açıklamada, Kıbrıs Medya Grubu ve sahibi Asil Nadir’in en büyük hassasiyetlerinden birinin Türkiye olduğunu ifade etti.

Kıbrıs Medya Grubu’nun bugüne kadar hiçbir zaman Türkiye ve Türkiye düşmanlığı yapmadığına işaret eden Ali Baturay, “Bir karikatürün yayınlanmasının üzerinden 3 aydan fazla bir süre geçtikten sonra bunu bahane ederek Kıbrıs medya grubunu ırkçı ve Türkiye düşmanı ilan etmek büyük haksızlıktır” ifadelerini kullandı.

Söz konusu karikatürün yayınladığı tarihte Kıbrıs Medya Grubu’nda rahatsızlık yarattığını ve konunun masaya yatırıldığını, o dönemde alınması gereken tedbirlerin alındığını anlatan Kıbrıs Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay, şunları kaydetti:

“Karikatüristler sanatçıdır, karikatürler de sanat eseridir ve farklı bakış açıları vardır. Dolayısı ile bunun üzerinden politika yapmak doğru değildir. Kıbrıs Medya Grubunda çalışanların yarısının Türkiye kökenli olduğunu ve önemli noktalarda görev yaptıklarını da hatırlatmak isterim. Kıbrıs Medya Grubu Türkiye düşmanı olsaydı böyle bir yapılanmaya gider miydi diye de sormak isterim.”

Ali Baturay, Kıbrıs Gazetesi’nin Türkiye’deki referandumda kapağını Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’ye ayırarak reklam olarak kullandığını da anımsattı ve “Türkiye düşmanlığı yapsaydık böylesi bir mesleki riski almazdık” dedi.

Eylemin bir hak olduğunu kaydeden Ali Baturay, “Ancak suçlamaları kabul etmemiz mümkün değil” ifadelerini de ekledi.

Turist karikatürüne tepki eylemi

Gazeteciler Birliği eylemi protesto etti: “Basın özgürlüğüne darbe”

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir