En Ust

19 Temmuz 2024

Menü Altı
Menü Altı

Turist karikatürüne tepki eylemi

Turist karikatürüne tepki eylemi

Lefkoşa’da Kıbrıs gazetesi önünde düzenlenen ve çok sayıda polisin görev yaptığı eyleme katılanlar, Utku Karsu’nun turist konulu karikatürünü protesto için gazetenin kapısına siyah çelenk bıraktı

Yeniden Doğuş Partisi’nin çağrısıyla bir araya gelen 100’e yakın kişi, karikatürist Utku Karsu’nun Kıbrıs gazetesinde mayıs ayında yayımlanan bir karikatürünü protesto etti.

Lefkoşa’da Kıbrıs gazetesi önünde düzenlenen ve çok sayıda polisin görev yaptığı eyleme katılanlar, gazetenin kapısına siyah çelenk bıraktı.

Eylemciler, saat 11.00 sıralarında toplandıkları gazete önünde, gazeteyi ve karikatürist Karsu’yu alkışlar ve sloganlarla protesto etti. Eyleme katılan örgütlerin temsilcileri konuşmalar da yaptı. Eylemde “Kıbrıs Türktür Türk kalacak” sloganı da atıldı.

“Ölürüm Türkiye” şarkısını da çaldılar

Hoparlörden “Ölürüm Türkiye” şarkısının da çalındığı eylem olaysız sona erdi.

Utku Karsu’nun çizdiği karikatürde, ellerinde sopa ve silahlarlar olan insanların Ada’ya turist gemisiyle girişi simgeleniyor. 6 Mayıs’ta gazetede yayımlanan karikatür, geçen cuma da sosyal medyada yeniden paylaşılmıştı.

YDP, karikatürü ırkçı diye niteleyerek eylem çağrısı yaptı.

YDP Genel Sekreteri Bertan Zaroğlu, facebook sayfasında “Ayrımcılık yapan tüm zihniyetlere tepki göstermek için halkımızı eyleme destek vermeye davet ediyoruz” diyerek protesto çağrısında bulunmuştu.

Eyleme katılan parti ve örgütler şöyle açıklandı:

YDP’nin eylem çağrısında, Utku Karsu’nun Kıbrıs gazetesinde yayımlanan karikatürüne de yer verildi.

“Yeniden Doğuş Partisi, Kıbrıs Varoluş Hareketi, KISAV, KKTC Vatanseverler Derneği, Hatay Kültür ve Dayanışma Derneği, Milli ve Manevi Dayanışma Derneği, Lefkoşa Dostluk Derneği, Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Hataylılar Bütünleşme ve Yardımlaşma Derneği, Çukurovalılar Dayanışma Derneği, KKTC Ülkü Ocakları, Surlariçi Gençlik, KKTC Adıyamanlılar Dayanışma ve Kültür Derneği.”

Kıbrıs gazetesi eylem haberini web sitesinden “3.5  buçuk ay sonra protesto ettiler” başlığıyla duyurdu.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir