Menü Altı
Menü Altı

İthal domates, şeftali ve elmada limit üstü kalıntı

İthal domates, şeftali ve elmada limit üstü kalıntı

Ülkeye ithal edilen bazı domates, şeftali ve elmalar, limit üstü pestisit kalıntısı saptanarak imha edildi.

Yerli ürünlerden biber, Verigo üzüm, nar ve nanede de limit üstü kalıntı bulunarak bazı üreticilerin bu ürünleri hasadı ertelendi.

Tarım Dairesi, 8 Eylül-14 Eylül tarihleri arasında ithal ve yerli üretim gıda denetim sonuçlarını açıkladı.

Devlet Laboratuvarı’ndaki analizlerde AB’de kullanılan pestisit limit çizelgesine göre değerlendirmeler yapılarak sonuçlar duyuruldu.

Buna göre ithal ürünlerden soya küspesi, nektarin, şeftali, elma çeşitleri, havuç, kırmızı Şili biber, domates, üzüm, lahana çeşitleri, şaraplık siyah üzüm, üzüm, taze fasulye ve armut türlerinde 53 numunede analiz yapıldı ve 4 üründe limit üstü kalıntı saptandı.

Limit üstü çıkan Onbaşı işletmeleri Ltd.’e ait domatesin meşesine iade;Kemal Palamut Ltd.’e ait şeftali, SVS Tic. Ltd.’e ait şeftali ve golden tür elmaların ise imha edildiği bildirildi.

Yerli ürünler

Yerli ürünlerden nar, domates, biber çeşitleri, Verigo üzüm, maydanoz, salatalık ve nane ürünlerinde toplam 15  numuneden 11’i temiz çıkarken 4 üründe kabul edilebilir limitlerin üzerinde pestisit olduğu ortaya çıktı.

Gayretköy’de Turan Yeşilyayla’ya ait biber,Yayla’da Cengiz Kamber’e ait Verigo üzümlerin hasadı, ikinci alımda da limit üstü  çıkmasından dolayı  bir sonraki tahlile kadar       durduruldu.

Tarım Dairesi’nin açıklamasına göre bu hafta Bostancı da Ayşe Değirmenci’ye ait nar ve Alsancak’ta Mustafa Muti’ye ait nanelerde yapılan analizde limit üstü kalıntı çıktı ve b ürünlerin hasadı bir sonraki tahlile kadar durduruldu.

Geçen haftaki analizde limit üstü çıkan Lapta’da Mehmet Dolmacı’ya ait biber çeşitleri ve Cengizköy’de Erdinç Yönel’in ürettiği maydanoz bu haftaki analizde temiz çıkınca bu ürünlerin hasadına izin verildi.

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir