Menü Altı
Menü Altı

HP Genel Sekreteri Atakan: “Perspektifimizi benimseyenle koalisyon kurarız”

HP Genel Sekreteri Atakan: “Perspektifimizi benimseyenle koalisyon kurarız”

Halkın Partisi (HP) Genel Sekreteri Tolga Atakan, tek başına iktidar için yola çıktıklarını ancak koalisyonun, 7 Ocak gecesi ortaya çıkacak aritmetik ve yapı içinde konuşulabileceğini belirterek “Ortaya koyduğumuz perspektifi en az bizim kadar sahiplenen bir yapı ortaya çıkar ve bizim kadar sahiplenirse, ülkeyi hükümetsiz bırakmamak için bu adım atılır” dedi.

Tolga Atakan, dün akşam Mustafa Alkan’ın Kıbrıs Genç TV’de hazırlayıp sunduğu Er Meydanı programına konuk oldu, erken genel seçimle ilgili soruları yanıtladı.

HP’nin kurulduğu günden beri sokaklarda olduğunu kaydeden Atakan, bireysel değil kolektif çalıştıklarını, kartvizit değil parti broşürü dağıttıklarını söyledi.

Atakan, yeni seçim sisteminden dolayı vatandaşların nasıl oy kullanacağıyla ilgili sorularla karşılaştıklarını kaydederek, “Biz de yeni seçim sistemini çözmek için uğraştık, çözdük de ama bu yasaya oy veren milletvekilleri bilmiyor ve gittikleri yerde halkı yanlış bilgilendiriyor. Keşke Meclis 15 gün askıya alınmasa da Meclis’te sandık kursak, milletvekilleri oy kullansa ve kaçının doğru oy kullanacağını görseydik” ifadelerini kullandı.

7 Ocak’ın bir nevi referandum olacağını kaydeden Atakan, “Hemen her gün hayatın en basit alanında karşımıza çıkan zorlukları bizlere yaşatan yaratan zihniyetle bunları değiştirmek için yola çıkmış bir zihniyetin onaylanacağı bir referandumdur. Sandığa gitsek de birşey değişmez diyenlerin bu düşünceden uzaklaşmasını rica ediyorum. Değiştirme erki halkın elindedir” dedi.

HP’nin aday belirleme süreciyle ilgili eleştirilerle ilgili soruyu yanıtlayan Atakan, HP’de kontenjan aday uygulaması olmadığını, 92 aday adayı arasından parti meclisi kararıyla ve yasaya uygun şekilde adayların belirlendiğini söyledi.

Atakan, sürekli sokakta olan kişiler olarak anketleri gösterge kabul etmekte zorlandığını ifade ederek halkın ekonomik sorunları ve gelecek kaygısı varken anketlerde birinci sorunun Kıbrıs sorunu çıkmasını örnek gösterdi.

“Halk ‘ne seçimi biz geçim derdindeyiz’ diyor”

Halkın aradığı güvenin adresinin HP olduğunu, 24 saat esasıyla çalışan bir ekip oluşturduklarını ve ivme sağladıklarını kaydeden Atakan, partizanlık ve haksızlıklar yüzünden halkın “ne seçimi, biz geçim derdindeyiz” dediğin, tepki için geçenlerde bir köyün kahvesinin ışıkları kapatılarak siyasilere açılmadığını bildirdi.

HP Genel Sekreteri Atakan, tek başına iktidar olacaklarına inandıklarını kaydederek, halkın koalisyonlardan bıktığını, HP’ye “tek başına iktidar” söylemini halkın söylettiğini belirtti.

Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun iş yapmadığını, hesap sormak için ellerin temiz olması gerektiğini vurgulayan Atakan, yasaların açık, KKTC’nin de hukuk devleti olduğunu, dirayetli ve gailesi olan bir hükümetin hesap sorabileceği yasaların halen var olduğunu ancak bugüne kadarki 39 hükümetin hesap sorma konusunda vaat ettiklerini yapmadığını savundu.

“Bir sonraki seçimi değil gelecek nesilleri düşünüyoruz”

Atakan, buna engel olarak vatandaşların beklentilerinin gösterildiğinin belirtilmesi üzerine “Vatandaş belli bir beklenti içindedir ama bu beklentiyi yaratan gelmiş geçmiş hükümetledir. Kolektiviteyi bozup bireyselliği getiren, en ufak iş için bile torpile ihtiyaç duyduğunuz bir yapı yaratıldı ülkede… Biz bir sonraki seçimi değil bir sonraki nesli düşünerek hareket edeceğiz. Bugüne dek sözünü verdiğimiz değişim ve dönüşümü gerçekleştirmek için ne gerekirse yapacağız” ifadelerini kullandı.

“Hesap soracağız”

HP Genel Sekreteri Tolga Atakan, halkın önüne yapanın yanına kalmayacağı bir değişim ve dönüşüm, bir düzen; şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim hedefi koyduklarını kaydederek “Kıt kamu kaynaklarını kendileri ve çevreleri için kullanan kişi, kurum ve sorumlulardan hesap soracağız” dedi.

Koalisyon

Atakan, seçim sonrası koalisyon kurulması gerekirse HP’nin tavrının ne olacağı konusundaki soruları yanıtlarken, özetle şunları söyledi:

“Ortaya koyduğumuz bu hedeflerin gerçekleşmeyeceği bir koalisyonda neden yer alalım? Biz milletvekili, bakan olalım diye yola çıkmadık. Bu, bize oy veren halka saygısızlık olur. Hedefimiz tek başına iktidar… 7 Ocak gecesi farklı bir yapı ortaya çıkarsa, o yapıdaki alternatifleri biraz önce sıraladığım saikler çerçevesinde değerlendireceğiz. Bu yapıya uymayan bir partiyle koalisyon aritmetiği içinde anılmamız söz konusu değil. 7 Ocak gecesi ortaya çıkacak aritmetik ve yapı içinde bunlar konuşulabilir. Ortaya koyduğumuz perspektifi en az bizim kadar sahiplenen bir yapı ortaya çıkar ve bizim kadar sahiplenirse, ülkeyi hükümetsiz bırakmamak için bu adım atılır. Benim tarif ettiğim HP’nin nasıl bir koalisyonda yer almayacağıdır.”

“Atanacak kadrolarımız yok, işin uzmanı olup olmadığına bakacağız”

Atakan, HP’nin hükümette yer alması halinde yapacağı atamalarda parti rozetine değil işin uzmanı olup olmamaya bakacağını kaydederek, HP’nin atanacak kadroları olmadığını kaydetti.

UBP Genel Başkanı ve Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün mal varlığıyla ilgili tartışmalara da değinen Atakan, Özgürgün’ün mal varlığını açıklaması gerektiğini söyledi ve sessizliğini korumasını eleştirdi. Atakan, HP’de 92 aday adayı dahil herkesin mal bildiriminde bulunduğunu da açıkladı.

Atakan, doğal vatandaşlık hakkı kazananların ayrıma uğramadan vatandaş yapılması gerektiğini, bunun için kriterleri açık ve net bir Vatandaşlık Yasası çıkması, nüfusun da bilinmesi gerektiğini söyledi.

“Havanda su mu dövülüyor?”

Kıbrıs sorunuyla ilgili soruları da yanıtlayan Atakan, müzakerelerin çökmesinden sonra Kıbrıs Türk tarafının net bir pozisyon koymazken Rum tarafının “kaldığımız yerden devam ederiz” dediğini belirterek “İşlerin çok da iyi gitmediğini gözlemliyoruz, bu konuda açıklama da yapılmıyor.Yıllardır görüşülen federasyonun Rumlarca bizim taraftaki gibi anlaşılmadığını da görüyoruz. Havanda su mu dövülüyor?” diye sordu.

Yeni bir müzakere sürecinin ne getirip götüreceğinin muğlak olduğunu kaydeden Atakan, HP’nin ucu açık, ilanihaye bir müzakere sürecinin başlamasına karşı olduğunu kaydetti.

Atakan “Federasyon tezi çöktü mü?” sorusu üzerine, “Bunu söyleyecek olan HP değildir. Görev toplum lideri olarak cumhurbaşkanındadır. Bu çerçevenin çöküp çökmediğini halka açıklama mükellefiyeti Cumhurbaşkanı’ndadır” diye konuştu.

HP Genel Sekreteri Atakan, Cumhurbaşkanı’nın Rum muhatabına “iki devletli çözüm”den aynı şeyi mi anladıklarını sorması gerektiğini de belirtti.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir