En Ust

21 Haziran 2024

Menü Altı
Menü Altı

Er Meydanı’na Sucuoğlu’nun vatandaşlık itirafı damga vurdu

Er Meydanı’na Sucuoğlu’nun vatandaşlık itirafı damga vurdu

Mustafa Alkan’ın hazırlayıp sunduğu Er Meydanı programına dün akşam Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu’nun turist vizesiyle ülkeye giren bir kişiye verilen vatandaşlık konusundaki itirafı damga vurdu.

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay’ın konuk olduğu Genç TV’de yayımlanan Er Meydanı’nda güncel konular konuşuldu.

Programa bir önceki hafta konuk olan ve Mustafa Alkan’ın turist vizesiyle giren kişiye neden vatandaşlık verildiği sorusu üzerine “Bu konuyu araştırıp sana bilgi vereceğim” diyen Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, pazartesi günü Alkan’ı telefonda arayarak bilgi verdi.

Dün akşamki canlı yayında Sucuoğlu’nun kendisine verdiği bilgiyi açıklayan Mustafa Alkan, “Sucuoğlu’nun söz konusu kişiye neden vatandaşlık verildiğinin gerekçesini bilmediğini ve bulamadığını ifade ettiğini” bildirdi.

Özersay: “Bakanlar Kurulu’nda neyi imzaladıklarını bilmiyorlar”

Öte yandan Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay bugün sosyal medya hesaplarından Sucuoğlu’nun açıklamasını yorumladı ve #KiminizMahalleyeKiminizMahkemeye” hashtagıyla şunları yazdı:

“Ülkeye turist vizesi ile giren ve Başbakan’ın tanıdığı olduğu için kıyak çekilerek hemen vatandaş yapılan şahısla ilgili olarak Sağlık Bakanı Sucuoğlu ‘araştırdım ama Bakanlar Kurulu olarak bu şahsı neden vatandaş yaptığımızı bulamadım, gerekçesini bulamadım’ diyor. Kime diyor? Sevgili Mustafa Alkan’a diyor ve O da bunu canlı yayında açıklıyor. Sadece bu bile Başbakan’ın devletin imkanlarını kullanarak tanıdığı bir kişiye kıyak çektiğinin en somut göstergesidir.

Dün akşam televizyondaki canlı yayında öğrendiğimiz bu bilgi hükümetin ciddiyetsizliğini ve devletin ne hale getirildiğini göstermesi bakımından bence çok önemlidir. Belli ki Bakanlar Kurulu kararlarının altına imza atan bakanlar, neyi imzaladıklarını dahi çoğu kez bilmiyorlar! Haberdar değiller!

Muhtemelen herkes Kurula kendi getirdiği önergeyi takip ediyor gerisine, gelene geç diyor ve imzalıyor.”

Özersay: “Tek başımıza iktidar olacağız”

Er Meydanı’nda Mustafa Alkan’ın erken seçim tartışmalarıyla ilgili sorularını yanıtlayan Kudret Özersay, iktidar partilerinin erken seçimden kaçtığını ve süreyi uzattığını ancak er geç seçimin yapılacağını belirtti.

Özersay, seçim sonucu olası koalisyonlar konusundaki soruyu yanıtlarken “Halkın Partisi tek başına iktidara gelecek, halkın bu gücü var ve sonuç böyle olacak” diye konuştu.

Ülkede değişimi yapmak için aday olacaklarını ve vatandaştan bu desteği alacaklarına inandığını ifade eden Kudret Özersay, “İhtiyacımız halk destekli güçlü bir iktidardır. Kim bakan olacak anlayışı bizi bir yere götürmez.Talebimiz tek başına hükümettir” ifadelerini kullandı.

Krediler konusunu gündeme getirince bir medya kuruluşunun Halkın Partisi’ne neredeyse hiç yer vermemeye başladığını kaydeden Özersay, “Bu doğru birşey değil” dedi.

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün “Devletin hiçbir borcu yok kalmadı” dediğini ardından da Başbakanın ne dediğini kendisi hariç herkes anlatmaya çalıştığını belirten Özersay “İmdadına koşuyorlar… Futbol ve sporun dışında hiçbir açıklama yapmayan bir başbakan ve yardımcısı var. Ciddi konularda hükümetin duruşu düşüncesi nedir bilmiyoruz. Yürütmeyle ilgili bir konu çözümleneceğinde örneğin sağlık konusunda bir Başbakan hiç mi görüş belirtmez? Vatandaş bunun faturasını kesecek” ifadesini kullandı.

Özersay, son günlerde imaj yenilemek için birşeyler söylemeye başlayan Başbakan’ın her söylediğinin skandal mahiyetinde tartışmaya neden olduğunu belirtti.

Halkın Partisi’nin ilk seçimde iyi sonuç alacağını ifade eden Kudret Özersay, “Bu seçimde insanlar belki evlerine parti bayrağı asmayacak ama Halkın Partisi’nin önünde duracak. Umuda dair olumsuz mesajları bilinçli veriyorlar. Ciddi anlamda sessiz çoğunluk var, bu çoğunluk bu ülkede değişimi yapacak olandır. Bu çoğunluk peşkeşten ciddi rahatsız olup tepki veren insanlardır. Onlar bu partiye mühür vuracak” dedi.

Anketlere inanmadığını ifade eden Özersay, “Anketlere inansaydım Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmem lazımdı” dedi. Özersay, kendi yaptırdıkları ankette bile yüzde 7 çıkarken 3 katı oy aldığını belirtti.

Özersay, Kıbrıs sorununda bundan sonra ne olacağı konusundaki sorular üzerine özetle “Yapmamız gereken net pozisyonu belirleyip diplomasi yürütmektir. Kıbrıs Rum tarafı son olaylarla yönetimi madem ki paylaşmaya hazır olmadığını net gösterdi o zaman bugünkü parametrelerle devam edilemeyeceğinin net söylenmesi lazım ve Rum tarafıyla ne yapacağız bundan sonra diye de diyaloğu zorlamak lazım” diye konuştu.

İngiltere Dışişleri eski Bakanı Jack Straw’un açıklaması konusundaki soruya Özersay, bunun önemli olduğunu ancak Straw’un birkaç yıl önce de yine aynı açılamayı yaptığını belirterek bunları görevdeyken söylemelerinin daha önemli olduğunu söyledi. Özersay, Straw’un yazısında İngiltere’nin Rum tarafıyla bir pazarlığın payı olabileceğini kaydetti.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir