En Ust

15 Temmuz 2024

Menü Altı
Menü Altı

BKP’de Parti Meclisi’ne seçilenler açıklandı

BKP’de Parti Meclisi’ne seçilenler açıklandı

Birleşik Kıbrıs Partisi’nin (BKP) bugün yapılan 2. Olağanüstü Kurultayı’nda yönetime seçilenler açıklandı. Başkanlık için tek aday olan İzzet İzcan’ın oy birliğiyle yeniden genel başkan seçilmesinin ardından BKP Kurultayı tek listeden oluşan 20 kişilik Parti Meclisi ile 5 kişilik Yüksek Onur Kurulu’nu da oy birliğiyle seçti.

Parti Meclisi

BKP’de 20 kişilik Parti Meclisi şu isimlerden oluştu:

“Ali Fegan, Ahmet İşbeceren, Ali Tümsoy, Bahire Korel, Doğa İzcan, Emin Taşker, Emir Gül, Hüseyin Yılmaz Yaşarcan, Hediye Yiğiter, Kazım Denizci, Kaşif H. Fevzioğlu, Mehmet Kızıldere, Münür Özdiren, Naci Arsaç, Osman Gümüşok, Ömer Köse, Salih Efendi, Salih R. Sonüstün, Uğur Sadi Sönmez, Yusuf Akama.”

Yüksek Onur Kurulu

BKP Yüksek Onur Kurulu’nda ise şu isimler görev yapacak:

“Aziz Kutlay, Fatma Alçıcıoğlu, Hilmi Hoca, Latif Baştürk, Tuncer Minare.”

TKP Yeni Güçler ile eylem, güç ve seçim ittifakı

Bir süredir parti için tartışmalar ve istifalarla gündem olan BKP’de bugünkü olağanüstü kurultayda onaylanan TKP Yeni Güçler ile “Değişim ve Kurtuluş İttifakı  Protokolü” uyarınca iki parti, eylem ve güç birliği yapacak. Seçim ittifakını da içeren protokol uyarınca BKP adayları ilk milletvekilliği seçiminde TKP Yeni Güçler listesinden seçime katılacak.

Protokol uyarınca  ittifak, iki partiden  genel başkanlar yanında  4 ‘er üyeden oluşacak 10 kişilik bir kurul tarafından  yönetilecek. Kararlar oy birliğiyle alınacak.

İlk milletvekilliği genel seçimlerinde  adaylar  partiler arasında uzlaşıyla  kararlaştırılacak. Adaylar seçimlere TKP Yeni Güçler listesinden katılacak.  Seçimleri kazanan adaylar  dönem içerisinde  birlikteliği koruyacak ve ittifakın  temsilcileri olarak çalışmaları yürütecek.

İttifakın temel ilkelerinde ise,  Kıbrıs Türk toplumunun  yok oluş süreci ile karşı karşıya olduğu,  buna karşı  güçlü bir alternatif ile siyasal mücadelenin kaçınılmaz olduğu vurgulandı.

Kıbrıslı Türklerin kendi kendilerini yönetmelerinin esas olduğu, Türkiye ile ilişkilerin   uluslararası diplomatik kurallara  bağlı ve karşılıklı saygıya dayanması, siyasetin eşit düzeyde olması gerektiği kaydedildi.

İzcan: “Solun güç birliğine hiç bu kadar ihtiyaç olmadı”

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan seçim öncesi kurultay üyelerine hitap etti, partide yaşanan gelişmeleri aktardı.

İzcan,  partisinin 2002’den beri  birleşik Kıbrıs’ı sağlama yönünde  yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu,  barışı ve kardeşliği en  yükseğe taşımaya devam ettiklerini halkın çıkarlarını savunmaya devam edeceklerini ifade etti.

Kıbrıs halkının çağdaşlaşmasına katkı koyan bir parti olduklarını ifade eden İzcan,  parti yetkili organlarının kararları doğrultusunda  toplumsal muhalefeti örgütlemek için  yoğun çalıştıklarını vurguladı.

İzcan, solun işbirliğini sağlamak amacıyla  CTP, TDP, YKP,ve TKP Yeni Güçler’e ve sivil toplum örgütlerine ziyaretler gerçekleştirdiklerini ve  birlikte mücadele çağrısı yaptıklarını belirterek, “Parti kavgalarını bırakalım,  bir çatıda birleşelim, seçimlere birlikte girelim dedik. Bugüne kadar  solun güç birliğine hiç bu kadar ihtiyaç olmadı” dedi.

Yaptıkları çağrılara partiler arasında sadece TKP Yeni Güçler’in olumlu yanıt verdiğini kaydeden İzcan,  parti tüzüğüne uygun olarak da ittifakın oylanması için olağanüstü kurultay kararı aldıklarını söyledi.

“Partinin kalbine hançer saplıyorlar”

İttifak ile ilgili  parti içi  tartışmalara ve kurultayı engelleme girişimlerine değinen İzcan,  “Partinin kalbine hançer saplıyorlar, arkalarında başkaları var” iddialarında bulundu.

İzcan,  “evlat” diyerek yetiştirdikleri kişilerin  BKP’yi öldürmek ve yok etmek için uğraştıklarını ileri sürdü.

“44 istifa parti içim önemli değil”

İzcan, 44 kişinin partiden istifa etmesiyle ilgili olarak da,  bunun  bir parti için önemli bir sayı olmadığı kaydetti. İzcan, “Kişisel hesaplar peşinde koşanların  partide yeri yok” dedi.

İstifalar için kurultay kararının bahane edildiğini, sıkıntıların 1,5 yıl önceki kurultayda başladığını anlatan İzcan,  partinin yolunda yürümeye devam edeceğini teslim olmayacağını kaydetti.

İzcan ittifak protokolünün ülkenin yararına olduğunu ifade etti.

Kıbrıs sorununa da değinen İzcan,  Kıbrıs sorununun batağa saplandığını,  egemen güçlerin sorunu çözmek istemediklerini ve Kıbrıs Türkü’nü bitirmek istediklerini  kaydetti.

“14 bin vatandaş yapıldı, Türkiye 28 bin daha istiyor”

İzcan,  son dönemde 14 bin yeni vatandaş yapıldığını, Türkiye’deki iktidarın 28 bin kişinin daha vatandaş yapılmasını istediğini ileri sürerek, “Bu iş var olma yok olma  mücadelesine döndü.  Bunun altında Kıbrıs Türkü’nü ve yerli sermayeyi tüketmek var. Bunu  engellemek için çalışıyoruz” dedi.

İzcan, Genel Başkan seçilmesinin ardından yaptığı teşekkür konuşmasında ise,  kendisine  duyulan güvene teşekkür etti.

İzcan,  kurultayı toplayarak tüzüğün gereğini yerine getirdiklerini, gelecek kurultayı parti olarak  çok daha güçlenmiş ve büyümüş   bir şekilde gerçekleştireceklerini söyledi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir