Menü Altı
Menü Altı

Ataoğlu: “Önüme kumar turizmiyle gelenlere hep set çektim”

Ataoğlu: “Önüme kumar turizmiyle gelenlere hep set çektim”

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Er Meydanı’na konuk oldu

“Bakanlar Kurulu’nun dünkü toplantısında 29 Ekim’de kış saatine geçilmesi konusu Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün önerisiyle ele alındı ve tüm bakanlar da saatlerin 1 saat geri alınmasına onay verdi”

“Acenteler o kadar çok uçak kiralıyorlar ki, niye kendimizin uçağı olmasın diye onları her gördüğümde söylüyorum ama birbirlerine güvenmiyorlar mı nedendir, yapmıyorlar”

*”Erken seçim kararı beni şaşırttı. UBP’li arkadaşlarla görüşünce onların da haberi olmadığını ve şaşırdıklarını hatta, onların da yanlış bulduğunu gördüm”

* “DP’de pazartesi akşamki toplantıda seçim startı verildi. Bölgelerde adaylık başvuruları alınmaya başlanıyor”

 

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, bakanlık görevinde bulunduğu bir buçuk yıllık süre içinde kumar turizminin gündemlerinde olmadığını ve kumar turizmi için önüne gelenlere hep set çektiğini söyledi.

Hava yolu ulaşımındaki sorunlar ve uçak biletlerindeki pahalılık konusunu aşmak için hava yolu şirketleriyle görüşmeler yaptığını kaydeden Ataoğlu, Türkiyeli yetkililerle bu konuyu konuşmak üzere randevu talep ettiğini bildirdi.

Ataoğlu, yeni hava yolu şirketi kurulması konusunda, turizm acentelerine öneri götürdüğünü ancak bugüne dek bunun yapılmadığını; devletin girişim yapması halinde de Türkiye’den hayır cevabı gelmeyeceği görüşünü ifade etti.

Ataoğlu, “Bunu başarabilirler. O kadar çok uçak kiralıyorlar ki, niye kendimizin uçağı olmasın diye onları her gördüğümde söylüyorum ama birbirlerine güvenmiyorlar mı nedendir, yapmıyorlar” dedi.

Fikri Ataoğlu “devlet niye yapmıyor?” sorusuna karşılık ise “Niçin olmasın? İlgili bakanlıklar otursun bu çalışmayı yapsın, bunu öner olarak götürelim, bence bize TC’den hayır cevabı gelmez” yanıtını verdi.

Ataoğlu dün akşam konuk olduğu Kıbrıs Genç TV’de yayımlanan Er Meydanı programında, program yapımcısı ve sunucusu Mustafa Alkan’ın turizm, çevre ve erken seçim başta olmak üzere çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

Fikri Ataoğlu, Bakanlar Kurulu’nun dünkü toplantısında 29 Ekim’de kış saatine geçilmesi konusunun Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün önerisiyle alındığını ve tüm bakanların da saatlerin 1 saat geri alınmasına onay verdiğini açıkladı.

Ataoğlu, Er Meydanı yapımcısı ve sunucusu Mustafa Alkan’ın “Geri dönüş olabilir mi?” sorusu üzerine “Hayır, tüm bakanların fikirlerini ortaya koyduğu bir Bakanlar Kurulu kararı olarak alındı” dedi.

Bakan Ataoğlu, Gaziantep’te katıldığı TC Gazeteciler Konfederasyonu’nun toplantısıyla ilgili bilgi verirken, konfederasyonun üç ay sonraki toplantısının Kuzey Kıbrıs’ta yapılacağını ve bunun ülke tanıtımı için çok önemli olduğunu söyledi.

Ülke tanıtımında konuşmak ve anlatmaktan çok yerinde görmenin önemine işaret eden Ataoğlu, ek uçak seferleri başlatıldığını, Türkiye’deki değişik illerde tanıtım etkinlikleri düzenlendiğini ve yurt dışında katıldıkları fuarların da kesinlikle işe yaradığını belirtti.

2016 ve 2017’de bugüne kadarki turist sayıları hakkında rakamlar veren Fikri Ataoğlu, Almanya’dan 2016’da 24 bin kişi gelirken bu yıl 38 bin kişinin; Belçika’dan geçen yıl 1600 turist gelirken bu yıl 3 bin 500 civarında kişinin; İsveç’ten geçen yıl 2 bin kişi adayı ziyaret ederken bu yıl 8 bin 500 kişinin Kuzey Kıbrıs’ı ziyaret ettiğini; İsviçre’den geçen yıl 650 kişi gelirken 2017’de 3 bin 200 kişinin ve Norveç’ten geçen yıl 1500 olan sayının bu yıl 3 bin 500’e yükseldiğini açıkladı.

Ataoğlu,”kış operasyonu” ile ülkeye getirilen turistlerin aralık ve ocak aylarında bile denize girdiğine işaret ederken “Ben hiçbir zaman yaptığımdan memnun olmam, daha iyisini nasıl yaparız diye düşünürüm” dedi.

“Yüksek doluluk var, yatak sıkıntısı olur diye planladığımız turisti getirmeye çekiniyoruz”

Şu anki sezonda otellerde yüksek oranda doluluk yaşandığını, yatak sıkıntısı çekilebileceğini öngörerek planladıkları sayıda turisti getirmekten çekindiklerini kaydeden Ataoğlu, iç turizm için yapılan kampanyada otellerde yer bulamama şikayetleri konusunda ise çözüm olarak kontenjanların artırılabileceğini belirtti.

“Önüme kumar turizmiyle gelenlere hep set çektim”

Ataoğlu, kumar turizminin gündemlerinde olmadığını, bakanlık görevine geldiği bir buçuk yıl içinde hiçbir zaman kumar turizmini konuşmadığını, gittiği yerlerde karşısına kumar turizmiyle gelenlerin önüne de hep set çektiğini ifade etti.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, bakanlığın kumar için turist getirmediğini ancak büyük otellerin getirdiğini belirterek iki gününü kumarhanede geçirip hiç esnafla buluşmadan geri dönenler olduğunu; kumar turizmi için gelenlerin halka, ekonomiye, esnafa faydaları da olmadığını; bu sorun konusunda esnafın beklentisine tam cevap veremeseler de bir çalışmaları olduğunu kaydetti.

“Turistler çizme giyip eldiven giyip portakal, enginar topluyorlar”

Bakanlığın teşvikleriyle gelen turistlere ülkenin her yerini gezdirdiklerini, esnafın da bundan çok mutlu olduğunu anlatan Bakan Ataoğlu, bakanlık içinde “hasat ekibi” dedikleri bir ekip bulunduğunu ve bu kişilerin hasat zamanı olan ürünleri tespit ederek turistlere değişik deneyimler yaşattığını söyledi.

Ataoğlu, çizme giyip eldiven takıp portakal toplayan, enginar toplayan turistler olduğunu ve bunun, onlar için güzel ve unutulmaz deneyimler olduğunu anlattı.

“Larnaka’dan gelen turistler için verilen teşvik beklentileri karşıladı mı?” sorusunu yanıtlayan Ataoğlu, “Larnaka’dan teşvikin karşılığını fazlasıyla aldık” dedi.

Güney Kıbrıs’ın İsrailli turistleri engelleme çabalarına değinen Ataoğlu, “Sıkıntı olduğu taktirde TC üzerinden touch down’la gelebileceklerini de bildirdik” diye konuştu.

Larnaka’dan getirilen turistler için verilen teşviklerin Ercan’ın yolcu sayısını düşürdüğü eleştirileri konusunda da Ataoğlu, “Biz çok uğraştık, olmayan bir pazar yarattık. İsrail’den turistler geliyor. Yarım saat daha fazla süre harcayarak TC üzerinden de touch downla gelebilirler, biz illa ki Larnaka’dan gelmelerini istemedik” dedi.

“Senin havalimanın da Türk toprağı”

Fikri Ataoğlu, Ercan’la ilgili bir şikayet almadıklarını, Güney Kıbrıs’ın sadece İsrailli turistlerle değil AB vatandaşlarına da el uzattığını ve Rum yetkililerin “Kuzeye geçerseniz geçin ama başınıza bir olay gelirse, sorun yaşarsanız sorumluluk almayız” şeklinde mesaj verdiğini belirterek “Otellerimiz Rum toprağına yapılmış diyorlar. Senin havalimanın (Larnaka) neyin toprağı üzerine yapıldı? Orası da Türk toprağıdır” ifadelerini kullandı.

Uçak biletlerindeki pahalılık

Uçak bileti fiyatlarındaki yükseklik konusundaki sorular üzerine Ataoğlu, göreve geldikten sonra hava yollarıyla toplantı yaptığını ve fiyatların ucuzlaması için seferlerin artması üzerinde durduklarını; THY haricindeki hava yolu şirketlerinin ek seferler koyduğunu; Atlas Hava Yolları’nın da büyük uçağa geçtiğini anlattı.

Ataoğlu,  THY de 23 Haziran’dan itibaren seferlerini artırabileceğini ilettiğini ancak THY’nin slot sıkıntısı bulunduğunu söyledi.

TC’den randevu talebi

Bilet fiyatlarındaki yükseklik ve ulaşım sorunlarını Türkiye’nin Kıbrıs işlerinden sorumlu Başbakan Yardımcısı’yla da konuştuğunu, Türkiye Ulaştırma Bakanı’na da ilettiğini açıklayan Ataoğlu, Ulaştırma Bakanı’ndan iki hafta önce yanıt geldiğini ve Kıbrıs İşlerinden sorumlu Başbakan Yardımcılığı’yla görüşmesinin istendiğini, bunun üzerine Türkiye Turizm Bakanı’ndan, hem de Kıbrıs işlerinde sorumlu Başbakan Yardımcısı’ndan randevu talep ettiğini bildirdi.

“Kendi hava yolumuzu neden kurmuyoruz?”

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Mustafa Alkan’ın “Kendi hava yolumuzu neden kurmuyoruz?” sorusunu yanıtlarken bu öneriyi turizm acentelerine sunduğunu ancak girişim yapılmadığını söyledi.

Ataoğlu, “Bunu başarabilirler. O kadar çok uçak kiralıyorlar ki, niye kendimizin uçağı olmasın diye onları her gördüğümde söylüyorum ama birbirlerine güvenmiyorlar mı nedendir, yapmıyorlar” dedi.

Fikri Ataoğlu “devlet niye yapmıyor?” sorusuna karşılık ise “Niçin olmasın? İlgili bakanlıklar otursun bu çalışmayı yapsın, bunu öner olarak götürelim, bence bize TC’den hayır cevabı gelmez” yanıtını verdi.

Ataoğlu, Avrupa standartlarında bir karavancılık ve karavan turizmi için yapılan çalışmalara da değindi ve ilgili yasanın güncellenmesiyle bu hedefe ulaşacaklarını söyledi.

“7 Ocak’ta seçim olur mu?”

Fikri Ataoğlu, erken seçimle ilgili soruları yanıtlarken, 7 Ocak’ta tarihinin Meclis Hukuk Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nde bugün görüşüleceğini hatırlatarak “Umarım bütçe geçebilsin diye biraz sarkıtma imkanları olur. Ben 7 Ocak’ın geçeceğine çok da ihtimal vermiyorum” dedi.

Bütçeyi hazırladıklarını, hedeflerinin şubattan sonra devam edebilmek olduğunu kaydeden Fikri Ataoğlu, seçimden sonra oluşacak yeni hükümete yer alacak her kimse onların da bütçelerini rahat kullanabilmeleri gerektiğini vurguladı.

Atoğlu,”Seçim yüzünden bütçe görüşmeleri yapılamazsa, turizmde, 2018 başında nasıl hareket edeceğimizi düşünmeye başladım. Bütün plan ve hedeflerimizi koyduk. Tanıtım etkinlikleri yapalım mı yapmayalım mı diye endişe içindeyiz. İllerdeki tanıtımları durdurduk çünkü ödenmeme durumu olursa büyük sorun olur” ifadelerini kullandı.

“Erken seçim kararı beni şaşırttı”

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, “Erken seçim kararı beni şaşırttı. UBP’li arkadaşlarla görüşünce onların da haberi olmadığını ve şaşırdıklarını hatta, onlar da yanlış bulduğunu gördüm” diye konuştu ve erken seçim kararının anketlerdeki gidişat görülerek, UBP oy kaybettiği için alındığını savundu.

Seçim ve Halkoylaması Yasası’nda geçmişe dönmek düşünülüyorsa, eski yasanın Meclis’te onayının gerekeceğini belirten Ataoğlu, bunların oturulup konuşulması gerektiğini kaydetti.

“Başbakan kolay kolay geri adım atmaz”

Ataoğlu, Başbakan’ı tanıyorsam, böyle bir adımı atmışsa kolay kolay geri adım atmaz. Eğer tek bölgeli seçim demişse geri dönüşü yoktur. Sayın Başbakan tek bölgeli seçim için ciddi şekilde uğraştı” dedi.

“DP’de seçim startı verildi”

DP’de pazartesi akşamki toplantıda seçim startının verildiğini açıklayan Ataoğlu, “Hukuk Komitesi’nde tartışılsa da bir şekilde bir tarih çıkacak” dedi ve bölgelerde adaylık başvurularının alınmasını kararlaştırdıklarını; DP’nin 25. yıl kutlaması konusunu da görüştüklerini bildirdi.

“Artık seçim kaçınılmazdır” diyen Ataoğlu, DP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın “hükümetten çekilmeyeceğiz, geçiş hükümeti olacaksa gelsinler konuşalım” şeklindeki sözlerini de yorumladı.

Ataoğlu, Denktaş’ın hiçbir zaman hükümetten çekilmeyi telaffuz etmediğini ama çıkan dedikodular üzerine açıklık getirme ihtiyacı duyduğunu, Serdar Denktaş’ı yakından tanıyanların zaten açıklık politikasını iyi bildiğini anlattı.

“Barajı geçemez” diyenlere yanıt

Fikri Ataoğlu, “DP barajı geçmez” yorumu yapan gazetelere ve kişilere cevaben “Biz seçime hazırız, sıkıntımız yok. DP olarak uzun süreden beridir çalışmalarımızı başlattık. Bölgelerdeki tüm partililerle, kurucularla sohbetlerimizi başladık. DP barajı geçmez hikayelerini hep duydum. DP kurulduğundan beri içindeyim. En kötü zamanda bile nelerle çıktığımızı herkes biliyor. DP’nin bugün kabinedeki 3 bakanlığın hizmetleri de ortadadır. Biz göreve geldiğimiz sürede vatandaşa ne kadar yardımcı olabiliriz, elimizi nasıl uzatabiliriz diye çalıştık. Herkese eşit, partizanlık yapmadan devam ettik, edeceğiz” diye konuştu.

Ataoğlu, kimse mağdur olmasın diye bütçenin geçmesini istediğini vurguladı ve “Günü gelince halk bunu görecek, görüyor zaten… O gün geldiğinde halk neyi takdir ederse o koltuklarda, o makamlarda onlar olacak. Tüm projeler hayat bulsun, bıraktığımız noktadan ileri taşınsın” dedi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir