Menü Altı
Menü Altı

Akansoy: “Parçalı çözüme karşı değiliz, yeter ki federasyona götürsün”

Akansoy: “Parçalı çözüme karşı değiliz, yeter ki federasyona götürsün”

CTP Gazimağusa Milletvekili Asım Akansoy, partisinin parçalı çözümle bir federasyona ulaşmaya karşı olmadığını belirterek “Yeter ki atılacak karşılıklı adımlar bizi adil bir federal ortaklığa götürsün. CTP, çözüm perspektifini kaybetmeden Kıbrıs Türk halkını rahatlatacak her türlü adımı destekler” dedi.

CTP Gazimağusa Milletvekili Asım Akansoy, dün akşam Mustafa Alkan’ın Kıbrıs Genç TV’de hazırlayıp sunduğu Er Meydanı programının konuğu oldu.

3 aylık Meclis tatilini uzun bulduğunu ifade eden Akansoy, başka anomalilerle birlikte anayasanın ele alınıp mutlaka bu konunun da düzeltilmesi gerektiğini kaydetti.

Seçim Yasası’yla ilgili komitedeki çalışmaların 15 gün içinde tamamlanıp Meclis açılır açılmaz gündeme geleceğini belirten Akansoy, iç konular yanında Kıbrıs sorunuyla ilgili soruları yanıtladı.

Hükümetin kış saatine geçilmeyeceği kararını gayrı ciddi bulduğunu açıklayan Akansoy, “Ben işin özünün tam da ‘papazın saati’ olduğunu düşünüyorum” diyerek hükümetin gerekçelerinin gerçekçi olmadığını anlattı.

“Kendi ayağımıza kurşun sıkmak”

Akansoy, Kıbrıslı Rumların Ay. Mamas’ta ayin talebinin reddedilmesini de eleştirerek “Öyle şeyler oluyor ki bu ülkede, biz bunların cevaplarını bulamıyoruz… Bu kendi ayağımıza kurşun sıkmaktır” dedi.

Son dönemde hükümetin açıklamalarında çok ciddi sorunlar olduğunu ifade eden Akansoy, hükümetin toplumsal bütünlüğü zedelediğini, toplumdaki sorunları daha da artırdığını belirttiği bu gibi uygulamalardan vazgeçmesi, hatalı kararlardan geri adım atması ve toplumu rahatlatması gerektiğini söyledi.

Asım Akansoy, kendi hükümetleri döneminde de vatandaşlık verildiğini ancak yasaya uygun olduğunu kaydederek vatandaşlık yarasının toplumun bütününü gözeten bir yasayla çözüme kavuşturmak gerektiğini vurguladı.

“Eleştirimiz vatandaşlık verilmesine değil, gelişigüzel verilmesine”

“CTP’nin eleştirisinin vatandaşlık verilmesine değil, gelişigüzel vatandaşlık verilmesidir ve Bakanlar Kurulu kararıyla verilenlerde çok ciddi soru işaretleri olmasıdır” diyen Akansoy, ellerindeki verilerle bunları sorgulayamaz halde olduklarını söyledi.

Ada Kart uygulamasını duyduğunda sevindiğini, çünkü insanların huzurlu yaşamasının sağlanması, şartlar oluştuğunda ve hak ettiklerinde de vatandaşlığa alınmalarını savunduğunu ifade eden Akansoy ancak hükümette sorun olduğunu ve insanların mağdur edildiğini belirtti.

“Bu hükümet bütünlüklü hiçbir şey yapmadı, yapsa desteklerdik”

Asım Akansoy hükümete eleştirilerini “Bu hükümet bütünlüklü reform diyeceğimiz hiçbir şey yapmadı. Yapsalar destek vereceğiz” diye sürdürdü.

“FETÖ soruşturması cadı avına dönüşmemeli”

KKTC’deki FETÖ soruşturması konusundaki soruyu yanıtlarken terör faaliyetine dahil olmuş örgütlerin terör örgütü ilan edilmesinin doğru olduğunu, gereğinin ise usulüne uygun yapılması, medyada bu kadar boy göstererek polis örgütünün yıpratılmaması gerektiğini anlatan Akansoy, “Son günlerde kitap bulunduran kişilerin tutuklandığına dair bilgiler geliyor. Bunlar kabul edilebilir şeyler değildir. Toplumu bu kadar germeye gerek yok. Bu işin cadı avına dönüşmemesi lazım. Dönüşürse tavır alacağız” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile ilişkiler ve projeler için ayrılan kaynakların kullanılmaması konusunda Akansoy, yazılı olmasa da uygulamada son zamanlarda belli paketlerin açılmasının belli yasaların geçmesine bağlandığını savundu.

Koordinasyon eksikliği olabileceğini kaydeden Akansoy, özellikle ulaştırma ve eğitimde kullanılmamış ciddi kaynak bulunduğunu, neden gerekli çalışmanın yapılmadığını ilgili bakanlara sormak gerektiğini söyledi.

“Sorun bürokratlarda”

CTP’nin Türkiye ile gerilim içinde olmasını gerektirecek bir durum olmadığını, siyaset yaparken önceliklerinin Kıbrıslı Türklerin kendi kararlarını kendileri üretmesi olduğunu, TC ile istişare edilebileceğini ama iradenin yok sayılamayacağını anlatan Akansoy, “Biz derdimizi iyi anlattığımızda karşı taraf da bizi anlıyorlar ve yürürlüğe koymaya çalışıyorlar. Problem TC’nin buradaki bürokratik kadroları arasındadır ve  günlük olaylarda sürekli gerilim olduğunu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

Akansoy, Türkiye’den gelen suyun yönetiminde KKTC’nin de devrede olmasını ve uygun fiyat istediklerini vurgulayarak “İnsanlarımız gelen suyun değerini, önemini idrak edemedi. Ne yazık ki bu yönde bir politika üretilemedi. Su politikası konusunda netlik yok” dedi.

Er Meydanı programında Kıbrıs sorunuyla ilgili soruları da yanıtlayan CTP Gazimağusa Milletvekili Asım Akansoy, Crans-Montana’da uzlaşmazlıkla sonuçlanan bir süreç olduğunu ancak çökmediğini ve şu anda Rum tarafındaki seçimlerden dolayı konunun askıda bulunduğunu söyledi.

“En optimum formül federasyon”

Politikacıların halka doğruları söylemesi gerektiğini vurgulayan Asım Akansoy, “Amacımız Kıbrıslı Türklerin bu sıkışmış halini ortadan kaldırmak, adaya kalıcı, onurlu, siyasi eşitliğe dayalı bir düzen tesis etmektir. Bu düzeni her iki tarafın da kabul etmesi lazımdır. Belirsizliği ortadan kaldırabilecek en optimum formül federasyondur. Bir çözüme gideceksek her iki tarafın kabul edeceği bir çözüm olmalı” diye konuştu.

“Yeter ki…”

Akansoy, CTP’nin parçalı çözümle bir federasyona ulaşmaya da, Maraş’ın açılmasına da karşı olmadığını kaydederek “Yeter ki atılacak karşılıklı adımlar bizi adil bir federal ortaklığa götürsün. CTP çözüm perspektifini kaybetmeden Kıbrıs Türk halkını rahatlatacak her türlü adımı destekler” dedi.

Kıbrıs Rum toplumunun federasyona hazırlanması gerektiğini ifade eden Akansoy, Rum tarafındaki siyasi partilerle temasları bu anlamda yararlı bulduğunu ve sağ partilerin de bu temasları yapmasını savunduğunu kaydetti.

Önümüzdeki yılki seçimlerle ilgili soruları yanıtlarken “Koalisyonlar dönemi devam edecek gibi görünüyor” yorumu yapan Akansoy, Kıbrıslı Türklerin ihtiyacının siyaseten güçlü, uzun vadeli, yapısal dönüşümlere ağırlık veren bir hükümet olduğunu söyledi.

Akansoy, Derinya plajına kimlikle girişi eleştirerek “Bir yabancı arkadaşınızı götüremiyorsunuz. Bu böyle olmaz. Ayrımcılığın ortadan kalkması lazım. Kimlik gösterilerek herhangi bir alanın yönetilmesi bize yakışmaz” dedi.

Akansoy, Derinya kapısının açılması konusunda ise bazı işleri kimin yapacağı konusunda anlaşmazlık yaşandığını, ayrıca Crans-Montana sonrası isteksizlik de olduğunu ifade etti.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir