En Ust

20 Haziran 2024

Menü Altı
Menü Altı

36 örgüt: “Hükümet saat kararından vazgeçerse yine sokağa ineriz”

36 örgüt: “Hükümet saat kararından vazgeçerse yine sokağa ineriz”

Yaz saati uygulamasına karşı imza kampanyası başlatan 36 örgüt, hükümetin saatler konusunda geri adım atmasını erken seçim kararına bağladı. Örgütler, hükümetin, 7 Ocak’ta yapılması planlanan erken genel seçimde alacağı dersin paniğiyle yıl boyu yaz saatinde diretmekten vazgeçtiği görüşünde…

Eylemlerini ve mahkemeye başvurma kararlarını askıya aldıklarını açıklayan sendikalar, “Ancak hükümet bugünkü noktasından kaydığı anda yine sokağa ineriz” dedi.

Sendikalar, siyasi partiler ve dernek ve birliklerden oluşan 36 örgüt, hükümetin kararıyla ilgili gelinen aşamayı değerlendirmek üzere basın toplantısı yaptı.

KTAMS toplantı salonunda yer alan toplantıda, ilk konuşmayı KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan yaparken, hazırlanan ortak bildiriyi KTOEÖS Genel Başkanı Selma Eylem okudu.

KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan, ülkenin çok zor günlerden geçtiğini, en önemlisi de hukuk tanımayan bir hükümetle karşı karşıya olunduğunu, UBP-DP hükümetinin ülkeyi uçuruma götürdüğünü savundu.

Kaptan, hükümetin 2016 yılında uygulamaya koyduğu yaz saatinin devamlılığı konusunda toplanan yaklaşık 25 bin imzanın başbakana iletileceğinin ve yasal yollara başvurulacağının duyurulmasının ardından, erken seçim kararı alınmasıyla başbakanın “alacağı dersin paniğiyle”, 29 Ekim’de saatleri geri alacaklarını açıkladığını ifade etti.

“Başbakan’ın bunu bile beceremediğini ve ‘bir süreliğine’ diye bir ifade kullandığını” ileri süren Kaptan, böyle bir kararın tarihte ilk olduğunu söyledi.

“Kaydığı anda yine sokağa ineriz”

Kaptan, sendikaların, örgütlerin, siyasi partilerin konuyla ilgili kararlılıklarının devam ettiğini belirterek, bugün itibariyle yürütmekte oldukları eylemlerini ve mahkeme kararını askıya aldıklarını ancak hükümetin bugünkü noktasından “kaydığı” anda yine sokağa ineceklerini vurguladı.

Ortak açıklama

KTOEÖS Genel Başkanı Selma Eylem 36 örgütün hazırladığı ortak açıklamayı okudu.

Hükümetin saatler konusunda geri adım atarak önceden aldığı kış mevsiminde yaz saatine devam etme kararından vazgeçtiğini, ancak bu kararın belirli bir süre için uygulanacağının belirtildiği belirtilen ortak açıklamada, “Hükümete süreci takip edeceğimizi, kararlı olduğumuzu, kış saatinin, uygulanan ülkelerdeki süreye eşit sürede ülkemizde de uygulanması gerektiğini, aksi takdirde mücadeleyi yeniden başlatacağımızı bildiririz” denildi.

Yaz saati uygulamasının devam kararının topluma yapılan dayatmalardan biri olduğu kaydedilen açıklamada, bu dayatmaya karşı sürdürülen mücadeleye destek verenlere teşekkür edildi.

Dayatmalara karşı kazanılan bu başarının toplumun gerektiğinde birbirine kenetlendiğinin ve baş kaldırdığının kanıtı olduğu belirtilen ortak açıklamada, bu iradeyle geçen yıl yaşanan kazada ölenlerin anısına sahip çıkıldığı kaydedildi.

Dünyayla entegre olmaya çalışan bir toplumun dünyadan izole edilmesinin kabul edilmediğine işaret edilen açıklamada, kararla ilgili geri adım atılmasına toplumsal yarardan çok oy kaygısının etkili olduğu belirtildi.

Ortak açıklamada, “Yasayı çiğneyerek yaz saati uygulamasına devam etme kararının alınmasıyla hukuki süreç başlatılacak olması da ger adım atılmasına etken olarak görünmektedir. Hükümet oluşacak toplumsal muhalefetten oy kaybına uğramayı ve yasa dışılığının mahkeme tarafından tescillenmesini göze alamamıştır” denildi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir