Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı

KTİMB15. Olağan Genel Kurulu yapılıyor

KTİMB15. Olağan Genel Kurulu yapılıyor

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği’nin 15. Olağan Genel Kurulu bugün yapılıyor.

Genel Kurulda Başkan, yönetim, denetleme ve onur kurulu üyeleri belirlenecek. Açılışta yapılan konuşmalarda sektördeki sorunlara dikkat çekildi.

Genel Kurul toplantısına katılan Başbakan Tufan Erhürman organize olabilmenin önemine işaret ederek organize olarak kamu yararı perspektifiyle daha çok çalışmak gerektiğini söyledi.

Genel Kurul’un açılış konuşmasını yapan İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, çok çalışmanın önemini vurguladı.

Gürcafer, dünyadaki küresel hareketlenmenin inşaat sektörünü de iyi bir yerlere sürüklediğini ifade ederek “Eğer yapmamız gerekenleri yaparsak bu hareketlenme bizi iyi yerlere götürür” dedi.

Sektörün bazı ülkelerdeki işleyişiyle ilgili bilgi de veren Gürcafer, sektörün istenilen noktada olmadığını, bürokrasideki hantallığın sektörü olumsuz etkilediğini ifade etti. Gürcafer, inşaat sektörünün ekonomi için çok önemli bir yere sahip olduğunun altını da çizdi.

Gürcafer, “Ortaya koyduğumuz yasalar tüzükler eğitim çalışmaları ülke ekonomisini ayağa kaldırmaya yöneliktir. Temennimiz, hükümetin bizimle birlikte aynı amaca hizmet eder şekilde organize olmasıdır”  dedi.

Genel Kurul’a katılan Başbakan Tufan Erhürman da,birlik başkanının çalışmak temasıyla başladığı konuşmasına atıfta bulunarak çalışma kavramını kendisinin ezelden beri benimsediğini belirtti ve müteaahhitlerin çalışkan ve üretken olduklarını yıllardan beri gözlemlediğini aktardı.

Erhürman “Bizim müteahhitlerin çalışma konusunda sorunu yok. Bizim sorunumuz organizasyon yeteneğimizde bir olma sorunumuzdur. Orta veya uzun vadede birşey yapabilme sorunumuz var. Birileri kamu yararına çalışırken birileri ise hiç de kamuoyunu gözetmeden çalıştığını ve haksız rekabet yaratıldığını gördük” dedi.

“Planlamayı yaşamsal görüyorum” diyen Erhürman, organize olabilirsek kamuoyu perspektifiyle tartışabilirsek bir yapı kurabiliriz. Hepimiz kamu yararı perspektifiyle bakabilmeliyiz. Böyle yapamazsak orta ve uzun vadede kaybederiz” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Başkanı Seran Aysal, Kıbrıs İnşaat Müteahhitleri Birlikleri Federasyonu OSEOK Başkanı CostasRoushas, Kıbrıs Geridönüşüm Organizasyonun OAK Başkanı AntonisPetrides, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı da genel kurulda birer konuşma yaptı.

Toplantıya katılamayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler ise görüntülü mesajla temennilerini iletti.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir