Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı

BM: İdai kasırgasında can kaybı 600’den fazla

BM: İdai kasırgasında can kaybı 600’den fazla

BM, Güneydoğu Afrika ülkelerinde geçen hafta etkili olan İdai kasırgasında yaşamını yitirenlerin sayısının 600’ü aştığını duyurdu. Bölgede, bulaşıcı hastalıkların yayılma tehlikesinin bulunduğunu belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA), güneydoğu Afrika ülkelerinde yaklaşık bir hafta önce etkili olan Idai kasırgası nedeniyle 600’den fazla kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. OCHA sözcüsü, hükümetlerin resmi rakamlarına göre, Mozambik’te 417, Zimbabve’de 139 ve Malavi’de 59 kişinin kasırga sonucu yaşamını yitirdiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından yapılan açıklamada da, felaketten en az 1 milyon 800 bin kişinin etkilenmiş olabileceğinin gözönünde tutulduğu belirtildi. UNICEF, sayının artabileceği konusunda da uyarıda bulundu.

Ölü sayının en yüksek olduğu ülke olan Mozambik Çevre Bakanı Celso Correia, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, yardım ekiplerinin kasırgadan etkilenen bölgelere daha kolay ulaşabildiğini ancak yine de durumun ciddiyetini koruduğunu söyledi. Birlemiş Milletler (BM),  yağışların sürmesi nedeniyle yeni sel tehdidi konusunda uyarıda bulundu.

Felaketten en çok etkilenen bölge olan Mozambik’in liman kenti Beira’da salgın hastalık tehlikesinin de başgösterdiği ifade edildi. Uluslararası Kızıl Haç örgütünden alınan bilgilere göre, Beira’da kolera vakalarına rastlandı.

TÜRKİYE’DEN YARDIM

Türk Dışişleri Bakanlığı, Güney Afrika ülkeleri Mozambik, Malavi, Zimbabwe’de büyük bir afete sebep olan Idai kasırgasının yol açtığı insani krizden derin üzüntü ve endişe duyulduğunu belirterek, Türkiye’nin felaket bölgelerinde yardım çalışmalarına başladığını bildirdi.

Açıklamada, “Idai kasırgasının Mozambik, Malavi ve Zimbabve’de yol açtığı insani krizden derin üzüntü ve endişe duyuyoruz.” ifadesine yer verildi.

Türkiye’nin söz konusu ülkelerdeki acil insani ihtiyaçların karşılanması amacıyla yürütülen uluslararası çabalara süratle katıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kızılay ve TİKA ekipleri ilgili büyükelçiliklerimizle eşgüdüm halinde felaket bölgelerinde yardım çalışmalarına başlamıştır. AFAD, AKUT, Kızılay ve Sağlık Bakanlığı personelinden oluşan bir arama kurtarma ekibi bu sabah askeri uçakla Mozambik’e doğru yola çıkmıştır.”

Güneydoğu Afrika bölgesinde yaşanan en büyük olarak kasırga olarak nitelendirilen Idai nedeniyle rüzgarın hızı saatte 170 kilometreye ulaşmış, kasırga bölgede büyük bir yıkıma yol açmıştı.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir