Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı

Yurt dışında yaşayan 650 bin Kıbrıslı Türk var

Yurt dışında yaşayan 650 bin Kıbrıslı Türk var

(ER MEYDANI TV-ÖZEL): Yurt dışında yaşayan 650 bin Kıbrıslı Türk, 7 Ocak’ta yapılacak erken genel seçim nedeniyle seçme ve seçilme hakkı talebini bir kez daha gündeme getirdi.

“Yurt Dışı Kıbrıs Türkleri Birlik Platformu” imzasıyla yayımlanan ilanda, bugün Kıbrıs’tan yurt dışına göçün 100’üncü yıl dönümü olduğu belirtilerek şu anda Kıbrıs dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin sayısının 650 bin olarak tahmin edildiği belirtildi.

İlana göre, İngiltere’de 320 bin, Türkiye’de 250 bin, Avustralya ve Yeni Zelanda’da 50 bin, ABD ve Kanada’da 15 bin, Almanya, İtalya, Hollanda, Fransa, İskandinav ülkeleri, Güney Afrika Cumhuriyeti ve diğer ülkelerde de 15 bin Kıbrıslı Türk yaşıyor.

Kıbrıs’la güçlü manevi bağlarını sürdürdükleri belirtilen yurt dışındaki Kıbrıslı Türklerin “vergi, askerlik ve yasalara uyma” görevlerini yerine getirdikleri belirtilen ilanda, ancak bugüne dek gerekli yasal düzenleme yapılmadığı için dördüncü görev olan seçme ve seçilme görevini yerine getiremedikleri kaydedildi.

“Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilmek istiyoruz” denilen ilanda, BM İnsan Hakları Beyannamesi ve AB Adalet Divanı kararlarının da bunu gerektirdiği belirtildi.

7 Ocak seçimlerinin Kıbrıs Türk diasporası için hayırlı olması dileğinde bulunan “Yurt Dışı Kıbrıs Türkleri Birlik Platformu” mecliste temsiliyet hakkı talep etti.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir