Menü Altı
Menü Altı

Yeşil Barış: “Karpaz’ın asıl sorunu eşekler değil”

Yeşil Barış: “Karpaz’ın asıl sorunu eşekler değil”

Yeşil Barış Hareketi (YBH), Karpaz’ın asıl sorununun eşekler olmadığını, Karpaz’da üç ayaklı bir proje geliştirilerek, planlı bir biçimde açılacak doğru iş alanlarıyla buradaki insanların yaşam kalitesinin doğa ve doğal değerler korunarak yükseltilebileceğini vurguladı.

YBH tarafından yapılan yazılı açıklamada, bu refaha başka birşeylere zarar vererek ve birşeyleri yok ederek varılamayacağının ortada olduğu ifade edildi.

Açıklamada, Turizm ve Çevre Bakanı’nın gerçekten problem çözmek istiyorsa, sorunlara “partizanca” değil, eldeki verilere ve uzmanların görüşlerine başvurup bilgilerini derinleştirerek, sivil toplum örgütleriyle de işbirliği içinde, bütün sevgileri birleştirip, çoğaltarak yaklaşması gerektiği kaydedildi.

Karpaz halkının bir kez daha aldatılmak üzere olduğu savunulan açıklmada, “Karpaz’daki insanların yaşadıkları sorunlara bütünlüklü ve köklü çözümler üretmek yerine, bunları görmezden gelip, eşekleri her vesile ile ağızda sakız yapmak, olaylara at gözlüğü ile bakarak, sorunlar sarmalından sadece birini cımbızla çekip almakla çözüm üretmek mümkün değildir” denildi.

Güzel şeyler yapma iddiası ile her gün ayakları yere basmayan, sağlıksız fikirleri hesapsız kitapsız bir tedbirsizlikle uygulamaya kalkmanın, sağa sola dinamit atmaktan farksız olduğu belirtilen açıklamada, “altın yumurtlayacak tavuğun öldürülmek üzere olduğu” ifade edildi.

“Yarım asırda oluşan değeri berhava etmek…”

“Bu değerlere saygı duymamak, eşek ailelerini dağıtmak, hesapsızca kısırlaştırıp,  yavruları ehlileştirmek adı altında pazarlamak, en az yarım asırda oluşan bu değeri berhava etmektir. Bunun birkaç lira kazanmaktan başka hiç kimseye yararı olmayacaktır” ifadeleri yer alan açıklamada, özgür eşeklerin oluşturdukları ailelerle, sürdürdükleri doğal yaşam biçiminin, bilimsel açıdan çok değerli olduğunun altı çizildi.

“Cinayetle eşdeğer”

Açıklamada şunlar ifade edildi:

“Bu konuda deneyim sahibi, birikimli araştırmacılarımız vardır. Hiçbir bilimsel esasa dayanmadan elleri kolları sıvayarak işe koyulmak cinayetle eşdeğerdedir. Bizler sanki başka bir gezegende, tek başımıza yaşıyormuşuz gibi, aklımıza geleni, hatta her şeyin tam tersini yaptık ve yapmaya devam ediyoruz ne yazık bu küçücük ülkede…”

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir