Menü Altı
Menü Altı

Vize krizi dövizi yükseltti

Vize krizi dövizi yükseltti

Türkiye ile ABD arasında dün gece baş gösteren vize krizi nedeniyle döviz, haftaya yükselişle başladı.

İstanbul serbest piyasada ABD Doları 3,6970,  Euro 4,3370 liradan haftaya başladı.

AA’nın haberine göre Kapalıçarşı’da 3,6950 liradan alınan ABD Doları 3,6970 liradan satılıyor. 4,3350 liradan alınan Euro’nun satış fiyatı ise 4,3370 lira olarak belirlendi.

Cuma günkü kapanışta ABD Doları’nın satış fiyatı 3,6270 lira, Euro’nun satış fiyatı ise 4,2420 lira olmuştu.

Küresel piyasalar bu hafta yoğun haber ve veri akışına odaklanırken, Türkiye’de ise yükseliş eğilimindeki döviz kurlarının seyri ve siyasi gelişmelerin takip edileceği belirtiliyor.

ABD’nin, Türkiye’deki tüm diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya aldığını açıklamasının ardından Asya piyasalarında 3,7923’e kadar yükselen dolar/TL, bankalararası piyasanın açılışında geçen hafta kapanışına göre yüzde 2,2 artışla 3,6950 seviyesinde dengelendi.

ABD’nin söz konusu diplomatik adımının ardından Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği de ABD’deki tüm misyonlardaki ABD vatandaşlarına yönelik vize işlemlerinin askıya alındığını bildirdi.

Analistler, söz konusu gelişmelerin ardından siyasi gelişmelerin yatırımcıların odak noktasına yerleştiğini belirterek, taraflardan gelecek haber ve açıklamaların piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydetti.

Küresel piyasalar açısından, yatırımcıların bu hafta ABD’de açıklanacak enflasyon ve ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanaklarını takip edeceğini bildiren analistler, Avrupa tarafında ise verilerden çok İspanya’daki siyasi gelişmelerin izleneceğini söyledi.

Bu hafta açıklanacak veriler arasında, Almanya’da enflasyon ve Avro Bölgesi’ndeki sanayi üretimi öne çıkıyor.

Geçen hafta ABD borsalarında rekorlar kırılırken, Avrupa borsalarında da yükseliş eğiliminin öne çıktığı görüldü. Avro/dolar paritesi ise İspanya’nın doğusundaki Katalonya’nın Özerk Yönetim Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont’un, tek taraflı bağımsızlık ilanından geri adım atmayacaklarını söylemesiyle cuma günü 1,1670 seviyesine kadar gerilemesi sonrası yeni haftanın açılışında 1,1700-1,1750 bandında işlem görüyor.

Bugün bir haftalık tatilin ardından işleme açılan Çin’de Şanghay bileşik endeksi, önceki kapanışına göre yüzde 1 değer kazanarak 3.410 puanla Ocak 2016’dan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Japonya’da resmi tatil nedeniyle piyasalarda işlem gerçekleştirilmezken, Hong Kong’da Hang Seng endeksi kapanışa yakın yüzde 0,4 geriledi.

Analistler, bugün siyasi gelişmelerin ve buna bağlı döviz kurlarının seyrinin yanı sıra yurt içinde sanayi üretimi verisinin izleneceğini belirterek, BIST 100 endeksinde 102.500 seviyesinin destek, 105.000-105.500 bandının direnç bölgesi olduğunu söyledi.

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir