Menü Altı
Menü Altı

Türk Devletleri Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Tatar yurda döndü

Türk Devletleri Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Tatar yurda döndü

Ankara’da Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Olağanüstü Zirvesi’ne katılan ve ardından depremde hayatını kaybeden Gazimağusa TMK voleybol takımı anısına İskenderun’da yapılan konteyner yerleşim alanı Şampiyon Melekler Köyü’nü de ziyaret eden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, temaslarını tamamlayarak bu gece yurda döndü.

Tatar’la birlikte Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu da bu gece 23.00 sıralarında KKTC’ye döndü. Tatar ve beraberindekileri Ercan Havalimanı’nda Meclis Başkanın Zorlu Töre, Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, GKK Yardımcısı Tuğgeneral Kadir Bayraklı ve öteki yetkililer karşıladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak önceki akşam Ankara’ya giden ve dün Türk Devletleri Teşkilatı’nın (TDT) “Afet Acil-Durum Yönetimi ve İnsani Yardım” başlıklı Olağanüstü Zirvesi’nde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Tatar, bugün de deprem bölgelerinin Hatay ve İskenderun’u ziyaret etti.

-Ercan’da basın toplantısı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ercan Havalimanı’nda yaptığı basın açıklamasında, dün Ankara’da TDT’nin olağanüstü zirvesine Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu ile birlikte katıldığını hatırlattı. KKTC’nin 11 Kasım 2022’de Semerkant’taki toplantısında TDT’ye gözlemci üye olmasından sonra teşkilatta bu toplantıyla ilk kez yerlerini aldıklarını kaydeden Tatar, Ankara’daki toplantıda TDT üyesi ülkelerin temsilcilerinin Türkiye’de meydana gelen deprem nedeniyle taziye bildirdiğini ve yaraların sarılması için ne gerekirse yapılması konusunda birlik ve beraberlik mesajı verdiklerini söyledi.

Zirvede ayrıca, üye ülkelerin imzaladıkları bir protokolle deprem ve doğal afetlere yönelik arama kurtarma ve yardım için bir mekanizma geliştirmek yönünde mutabakat sağlandığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, zirvede yapılan konuşmalarda ve değerlendirmelerde yaraların sarılması ve normal hayata dönülmesi için Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin bunları en kısa sürede yapmaya muktedir, güçlü bir devlet olduğunu gösterdiğinin belirtildiğini kaydetti.

Türk devletlerinin de tüm güçleriyle bu sürecin arkasında olduklarını ifade ettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, kendisinin de zirvedeki konuşmasında hem geçmiş olsun dileklerini ilettiğini hem de Kıbrıs Türk halkının mütevazı imkanlarıyla her zaman olduğu gibi Türkiye’nin yanında olduğunu söylediğini hatırlattı.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir