En Ust

23 Temmuz 2024

Menü Altı
Menü Altı

Trump: “Irkçılık şeytanidir”

Trump: “Irkçılık şeytanidir”

ABD Başkanı Donald Trump, Charlottesville kentindeki şiddet olaylarını kınarken ırkçı ve aşırı sağcı gruplardan bahsetmemesine gelen tepkiler üzerine yaptığı açıklamada, “Ku Klux Klan, beyazların üstünlüğünü savunanlar ve diğer nefret grupları Amerikalıların değer verdiği her şeye ters” dedi.

“Irkçılık şeytanidir” diyen ABD Başkanı, “Bu hafta sonundaki ırkçı şiddette suç işleyen herkese söylüyorum; hesap vereceksiniz. Adalet yerini bulacak. Cumartesi de söylediğim gibi bu berbat, nefret, bağnazlık ve şiddet gösterisini mümkün olan en sert şekilde kınıyorum. Bunların Amerika’da yeri yok” diye konuştu.

Trump Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, “Ku Klux Klan, beyazların üstünlüğünü savunanlar ve diğer nefret gruplarının Amerikalıların değer verdiği her şeye zıt olduğunu” vurguladı.

ABD Başkanı, şiddet olaylarından birkaç saat sonra “pek çok tarafın sergilediği nefret, bağnazlık ve şiddeti kınadığını” belirtmişti.

Bu açıklamada ırkçı ve aşırı sağcı grupların adının anmaması tepkilere yol açmış ve Beyaz Saray’dan bir açıklama daha gelmişti.

Beyaz Saray’ın yazılı açıklamasında, “Başkan dünkü açıklamasında, şiddet, bağnazlık ve nefretin her türünü güçlü bir şekilde kınadığını söyledi. Buna tabi ki beyazların üstünlüğünü savunanlar, Ku Klux Klan, neo-Naziler ve tüm aşırılıkçı gruplar da dahil” denilmişti.

Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Toplumda ırkçılığa hiçbir şekilde geçit verilmemeli, beyazların üstünlüğünü savunanlar ve neo-Naziler” yazmıştı.

Trump’ın ilk açıklamasında ırkçı grupların isimlerini anmaması bazı senatörlerin tepkisine neden olmuş, Colorado Valisi Senatör Cory Gardner, “Başkan şeytana ismiyle hitap etmeli” demiş, Gardner’a Marco Rubio ve Ted Cruz gibi Cumhuriyetçi Parti’nin bazı önde gelen senatörleri de destek vermişti.

Ülkenin başlıca siyah işadamlarından, ilaç devi Merck’in Yönetim Kurulu Başkanı Kenneth Frazier da, Başkan Trump’a danışmanlık yapan kuruldan istifa etti.

Kefalet başvurusu reddedildi

Bu arada, ABD’nin Virginia eyaletindeki bir mahkeme, Charlottesville kentinde aracını kalabalığın üzerine sürerek bir kişinin ölümüne, 19 kişinin de yaralanmasına yola açan zanlı James Fields’in kefaletle serbest kalma başvurusunu reddetti.

22 yaşındaki Fields ikinci derece cinayetle suçlanıyor.

Irkçıların gösterisi öncesi ırkçılık karşıtları bir protesto gerçekleştirdi, iki grup birbiriyle ve polisle çatıştı

Charlottesville kentinde 32 yaşındaki Heather D Heyer’in öldüğü saldırıda 19 kişi, aşırı sağcıların yürüyüşüne karşı yapılan gösterilerdeki çatışmalarda da 15 kişi yaralanmıştı.

ABD’de bazı gözlemciler, Donald Trump’ın başkanlığa seçilmesinin ülkedeki aşırı sağcı grupları canlandırdığını ve yeni bir enerji verdiğini söylüyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir