Menü Altı
Menü Altı

TC’den 19 branşta 167 öğretmen

TC’den 19 branşta 167 öğretmen

TC Eğitim Bakanlığı’nın, yıllardır sürdürülen kültür anlaşması çerçevesinde her yıl KKTC’de görevlendirilen öğretmenlerin bu yıl sayısını artırarak 19 farklı branşta görevlendirilmek üzere toplam 167 öğretmen alınacağını duyurduğu belirtildi.

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) bu gelişmeye tepki gösterdi ve “Yüzlerce işsiz öğretmenimiz varken bu dayatma niye?” diye sordu.

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem’in bu konudaki yazılı açıklaması şöyle:

“TC Eğitim Bakanlığı, yıllardır sürdürülen kültür anlaşması çerçevesinde her yıl ülkemizde görevlendirilen öğretmenlerin bu yıl sayısını artırarak 19 farklı branşta görevlendirilmek üzere toplam 167 öğretmen alınacağını duyurdu.  1 yıl süreli olan bu görevlendirmeler 4 yıl uzatılabilecek, görevlendirilen bir öğretmen toplam 5 yıl süreyle ülkemizde görev yapabilecektir. Nakiller sonrası belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda bu yıl toplam 80 öğretmen münhali ilan edilip atama yapıldığı düşünüldüğünde bu görevlendirmelerle uzun yıllar ülkemizde münhal açmaya gerek duyulmayacağı ve hemen hemen tüm branşlarda yüzlerce mezunumuz olmasına rağmen işsizler ordusu yaratılmış olunacağı net bir şekilde görülebilmektedir. İhtiyaç duyulan birçok branşta kadro açıp münhal ilan edip atama yapılması gerektiği, bununla beraber, duyurulan bu 19 branşın bazılarına ise ihtiyaç olmadığı bilinmesine rağmen bu şekilde görevlendirme yapılmak istenmesinin esas amacı nedir? İşsiz öğretmenlerimiz dururken, görevlendirme gelecek öğretmenlere çifte maaş ödenirken dayatma protokollerle ihtiyaç olarak atanması gereken kadroların atanması engellenip ithal öğretmen getirilmesindeki niyet nedir? Bunun toplumumuzu dönüştürme çalışmalarıyla ilgisi var mıdır? Jurnalcilik, ilahiyat ve bu görevlendirmelerin yeni öğretim anlayışıyla ilişkisi nedir?

Kontrolsüz nüfus akışı nedeniyle ülkemizdeki okullar patlama noktasına gelmiş durumdadır. Bazı okullarımızda sınıflar 40’ı aşmış, sınavla öğrenci alan okullarımıza dahi hala daha kayıt yapılmaktadır. Altyapı, okul, öğretmen ihtiyacı doğuran bu durum karşısında ise ülkemizin gençleri iş beklerken, yeni okul yapılmazken neden TC’den öğretmen ithal edilmekte ve buralara bütçe ayrılmaktadır?

Vatandaşlık, eğitim, saat, su, elektrik, dayatmalar, yağma, talan, peşkeş, ve tüm bunlara boyun eğen işbirlikçi UBP-DP hükümeti irademizi, geleceğimizi, ülkemizi çıkar uğruna teslim ediyor, eğitim yoluyla toplum mühendisliğine göz yumuyorsunuz. Toplumun aydın kesimini oluşturan öğretmenlerimizi ise görevlendirme öğretmenlerle doldurmaya çalıştıkları okullar içerisinde etkisizleştirme, kültürleme ve tüm toplumu dönüştürme dayatmalarına izin veriyorsunuz.

Bu ülkeye ve kendi insanınıza ihanet ediyorsunuz.

Artık yeter!”

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir