Menü Altı
Menü Altı

TBMM Başkanı Kahraman: “Türkiye işgalci değil”

TBMM Başkanı Kahraman: “Türkiye işgalci değil”

Parlamentolararası Birlik (PAB) Genel Kurulu’na katılan TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Kıbrıs’ta Zürih ve Londra Antlaşmaları’nın gereğinin uygulandığına dikkati çekerek, “Türkiye işgalci bir devlet değildir. Kıbrıs, 1974’ten itibaren işgal altında değildir. Zürih ve Londra Antlaşmaları var” dedi.

Kahraman, Rusya’nın St. Petersburg şehrinde yapılan PAB 137’nci Genel Kurulu’nda meclis başkanları ve parlamenterlere hitap etti.

Toplantının ana gündemi oluşturan “inançlar arası ve etnik gruplar arası diyalog vasıtasıyla kültürel çoğulculuk ve barışa katkıda bulunmak” konusunun önemine işaret eden Kahraman, hiçbir bireyin, bir başka bireyi farklılıkları yüzünden eleştirme, hakir görme, ayrımcılık yaparak dışlama, psikolojik veya fiziksel şiddet uygulama hakkına sahip olmadığını vurguladı.

“Hoşgörü”, “birlikte yaşam” ve “çoğulculuğun” her zaman sahip çıkılması gereken temel evrensel bir kaide olduğunu dile getiren Kahraman, Türkiye’nin anayasal sisteminin, bireylerin, din, ırk, renk, dil ve benzeri özelliklerine bakılmaksızın yasa önünde eşitliğine dayandığını söyledi. Kahraman, “Anayasamızdaki eşitlik ilkesi çerçevesinde vatandaşlarımız ulusal kültür ve kimliklerinin yanında, kendi kimlik ve kültürlerini yaşama ve yaşatma imkanına sahiptirler” dedi.

“Türkiye işgalci bir devlet değildir”

Kahraman, kendisinden önce konuşan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Ermenistan temsilcilerinin Türkiye’ye ilişkin konuşmalarına tepki gösterdi.

Kıbrıs’ta Zürih ve Londra Antlaşmaları’nın gereğinin uygulandığına dikkati çeken Kahraman, “Türkiye işgalci bir devlet değildir. Kıbrıs, 1974’ten itibaren işgal altında değildir. Zürih ve Londra Antlaşmaları var. Türkiye ve İngiltere garantör devlettir. Bu anlaşma dolayısıyla adada bulunmaktadır. Bunu ‘işgal’ diye nitelendirmek yanıltmadır, yanılgıya sürüklemektir. Bu yanlış bir hadisedir. Adada bir darbe yapıldı ve bunun üzerine Türkiye, garantörlük gereği hukuka uygun olarak gereken hakkını kullandı” diye konuştu.

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir