Menü Altı
Menü Altı

Tatar: Egemen eşitliğimiz kabul görmeden resmi müzakerelere başlamayacağız

Tatar: Egemen eşitliğimiz kabul görmeden resmi müzakerelere başlamayacağız

Tatar: “Egemen eşitliğimiz kabul görmeden resmi müzakerelere başlamayacağız”

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türkünün egemen eşitliğinin kabul göreceği bir zemin oluşmadan resmi müzakerelere başlamayacaklarını kaydetti.

Tatar, New York’a, BM Genel Kurul çerçevesindeki toplantılara katılmak ve gerçekleştirecekleri temaslarda Kıbrıs Türk halkının hakkını, hukukunu korumak için gideceklerini söyledi. Tatar, New York’ta, Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğinin ne anlama geldiğini ve neden Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte hareket edildiğini anlatacağını da belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Yerel Seçimler’in 25 Aralık’ta yapılmasını öngören kararı imzaladığını ve resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğini de açıkladı.

– “İşbirliği önerilerimiz oluşturulacak ortak komitede görüşülmelidir””

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, New York ziyareti öncesi BRT canlı yayınına katılarak, Meclis kapalı oturumunda yaptığı konuşma, New York programı ve orada gerçekleştireceği temaslarında ortaya koyacağı Kıbrıs Türk tezleri hakkında bilgi aktardı.

Tatar, Türk tezlerinin değişmediğini, Kıbrıs Türkünün egemen eşitliğinin kabul göreceği bir zemin oluşmadan resmi müzakerelere başlamayacaklarını kaydetti.

Kendisinin 1 Temmuz ve 8 Temmuzda Rum tarafına sunduğu işbirliği önerilerinin çok önemli olduğunu da belirten Tatar, bu işbirliği önerilerinin oluşturulacak ortak komitede görüşülmesi gerektiğini söyledi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.