Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı

Tatar: Doğal afet ilan edilirse devlet bunları kendi fonlarından karşılayabilir. Doğal afet ilan edilmezse takdire mi kalır?

Tatar: Doğal afet ilan edilirse devlet bunları kendi fonlarından karşılayabilir. Doğal afet ilan edilmezse takdire mi kalır?

Meclis Genel Kurulu’nda, hafta sonu yaşanan sel felaketi konuşuldu.

 

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, Meclis İç Tüzüğü’nün 62. maddesi tahtında söz aldı. Tatar, Türkiye’de dün yapılan yerel seçime işaret ederek, sonuçların Türkiye’ye hayırlı olmasını diledi.

Tatar, özellikle Taşken ve Haspolat’taki su taşkınlarına işaret ederek, “Bunda kimsenin kabahati yok. Doğal afet yaşandı. Taşkent’i ziyaret ettiğimde dolu tanelerinin bloklar halinde durduğunu gördüm. Herhalde böyle bir şey görülmemiştir” dedi.

Vatandaşın devletten yardım beklediğini dile getiren Tatar, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Başbakan Tufan Erhürman’ın ve diğer yetkililerin bölgeye ziyarette bulunduğunu ancak ziyaretin yeterli olmadığını söyledi.

Geçtiğimiz aylarda selin etkili olduğu Dikmen’deki yaraların sarılmadığını savunan Tatar, “Doğal afet ilan edilirse devlet bunları kendi fonlarından karşılayabilir. Doğal afet ilan edilmezse takdire mi kalır?” diye konuştu.

Haspolat’taki görüntülerin durumun ne kadar korkunç olduğunu gösterdiğini söyleyen Tatar, “İklimler değişiyor. Selin ne zaman geleceğini bilemeyiz” dedi.

Kendi dönemlerinde de sel yaşandığını ve kaynak yaratıldığını anımsatan Tatar, “Kolay olmadığını biliyorum. Ama bir şeyler yapılmalı. Tahmin edilenin ötesinde bir durum var” şeklinde konuştu.

Otelciler Birliği’nin otellerde misafir edilebileceği konusunda öneri götürdüğünü anımsatan Tatar, “Güzel bir jest. Güzel bir niyet.  Selden zarar görenlerin acısını paylaşıyoruz” dedi.

Tatar’dan sonra yine 62. Madde tahtında söz alındı. YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, selle ilgili konuştu.

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir