Menü Altı
Menü Altı

Tarihi değiştiren gün… 11 Eylül’ün üzerinden 16 yıl geçti

Tarihi değiştiren gün… 11 Eylül’ün üzerinden 16 yıl geçti

Tam 16 yıl önce bugün ABD tarihin en büyük terör saldırısına uyandı. El Kaide, New York’taki İkiz Kuleler’i yerle bir etti. Yaklaşık üç bin kişi hayatını kaybetti. 11 Eylül 2001’de yaşanan bu saldırıyla tarihin akışı da değişti. Amerika’nın Afganistan ve Irak operasyonlarıyla başlayan kaos, tüm coğrafyaya yayıldı. Dünya, temelleri o dönemde atılan DAEŞ terörü ile mücadele ediyor.

Tarih 11 Eylül 2001, hava korsanları tarafından kaçırılan üç yolcu uçağı, İkiz Kuleler ve Savunma Bakanlığı binasını hedef aldı. Beyaz Saray’ı vurmak isteyen dördüncü uçaksa düşürüldü. Yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybetti.

Dönemin ABD Başkanı George W. Bush, o anlarda bir ilkokuldaydı, çocuklara kitap okuyordu. Saldırılar kulağına fısıldandı, Bush sınıftan çıktı ve “teröre karşı küresel savaş” ilan etti.

İlk adım Afganistan’ın işgali

Artık hiçbir şey eskisi olmayacaktı, 11 Eylül’ün sorumlusu olarak Usame bin Ladin gösterildi. İlk hedef, Afganistan’daki Taliban yönetimiydi. Daha bir ay geçmeden Afganistan işgal edildi.

Operasyonla taliban yönetimi devrildi ancak Amerikan yönetiminin teröre karşı yürüttüğü savaşta işler planlandığı gibi gitmedi. El Kaide lideri Usame bin Ladin, saldırıdan tam 10 yıl sonra 2011’de öldürülse de Afganistan hala istikrardan uzak.

Irak’ta hiç bulunamayan silahlar

Taliban saldırıları yıllar geçmesine rağmen önlenemiyor, ülkede kaos sona ermiş değil. Afganistan’ın ardından ikinci hedef ise Irak’tı. Teröre destek vermesi ve Saddam Hüseyin’in kitle imha silahları gerekçe gösterildi; nisan 2003’te Bağdat işgal edildi. Baas yönetimi iktidarına son verilirken, Saddam Hüseyin yakalandı ve idam edildi. O silahların varlığı ise hiçbir zaman kanıtlanamadı.

Hızlı alınan bu sonuçlara karşın Irak’ta da durum farksız. 4 bin 500 askerini savaşta kaybeden Amerika Birleşik Devletleri, 2011’de tüm birliklerini Irak’tan çekti. Ancak şiddet hiç azalmadı, aksine arttı.

200 binden fazla insan öldü

Irak’ta 2003’ten beri saldırı ve çatışmalarda ölen sivil ve askerlerin toplam sayısı 200 bin’i aştı. Tüm bunlar olurken; Beyaz Saray’da Bush gitti, Obama geldi. ABD, 2013’de Irak’tan, 2014’te de Afganistan’dan çekildi ancak coğrafya huzuru bulamadı.

Arap baharıyla başlayan kırılmalar ve yaşanan otorite boşlukları en çok Ortadoğu’daki radikal gruplara yaradı. Irak’ın işgali ve Saddam’ın devrilmesi, yıllar sonra yeni bir düşman yarattı. Artık bölgedeki yeni tehdidin adı DAEŞ’ti. DAEŞ’in Musul başta olmak üzere Irak’ta ve sonra da Suriye’de kilit öneme sahip kentleri ele geçirmesiyle Amerika Birleşik Devletleri bir kez daha Irak’a müdahale etti.

Savaş yorgunu

Amerikan ordusu, 15 Haziran 2014’ten bu yana binlerce hedefe hava saldırısı düzenledi. Amerikan ordusu sadece Irak’ta değil, Suriye’de de DAEŞ’e karşı operasyon düzenliyor.

Yani aslında savaş yorgunu çünkü 16 yıldır savaşta. Cephe değişiyor, savaşın adı değişiyor ancak 11 Eylül saldırılarıyla başlayan ABD’nin teröre karşı savaşı, bir türlü son bulmuyor. En ağır faturayı ödeyenler ise savaşların ortasında ölüm kalım mücadelesi verenler oluyor.

(Kaynak: NTV)

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir