En Ust

20 Haziran 2024

Menü Altı
Menü Altı

Siyasilerden 7 Ocak yorumları…

Siyasilerden 7 Ocak yorumları…

*Denktaş: “31 Ekim’de bütçeyi sunacağız, geçmezse 2018 sorunlu başlar”

Erhürman: “Hükümet bugünden sonra geleceği bağlayıcı kararlar almamalı”

*Çakıcı: “Sorumsuzluk ve kaos”

*Bildağ: “7 Ocak’ta seçim yapılamaz”

Siyasilerden, erken genel seçim için önerilen 7 Ocak 2018 tarihine ilişkin değişik yorumlar geliyor.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, 31 Ekimde bütçeyi sunacaklarını belirterek, “Bütçenin geçmemesi halinde 1 Ocak 2018 sorunlu başlar” dedi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda öğleden sonra da söz alan ve seçim konusuna değinen Denktaş yaşanacak sorunlara dikkat çekmek istediğini belirtti ve yeni seçim sekliyle yaşanabilecek bir dizi soruna da işaret etti.

Denktaş, erken seçim kararı alan UBP ve CTP’nin oturup daha dikkatli düşünürse daha olumlu bir sonuca varılabileceğine inandığını söyledi.

Erhürman: “Hükümet geleceği bağlayacak kararlar almamalı”

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Başbakan’ın bugünkü açıklamasıyla birlikte hükümetin bu noktadan sonra ancak cari ve acil işleri yapabileceğini kaydetti.

Erhürman, hükümetin acil olmayan, özellikle de geleceği bağlayacak kararlar almaması gerektiğini vurgulayarak “Bu yönde alacakları kararlar hem siyasi etik açısından, hem de hukuken tartışmalı olacaktır. Şimdiden söyleyelim de!!” ifadelerini kullandı.

Çakıcı: “Büyük hata”

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP Yeni Güçler ) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Kıbrıs Türk halkının parti içi çekişmeler ve bireysel çıkarlar uğruna bilinmezliğe sürüklendiğini söyleyerek, “UBP ve CTP’nin sorumsuz davranışı kaosa zemin hazırlıyor” dedi.

Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nda karmaşa olduğunu, yasanın henüz hazır da olmadığını kaydeden Çakıcı, “Partiler yasayı kendi içinde tartışmış değil. Yüksek Seçim Kurulu mevcut yasa ile seçime gitmenin imkânsız olduğunu ifade etmişti. Bu uyarıları dikkate almadan seçime gitmek büyük hata olacak, skandala yol açacak” dedi.

Erken seçim konusunda yazılı açıklama yapan Çakıcı, “Başa yeni yönetimler gelmezse bundan sonraki beş yılımız önceki beş yılımız gibi olacak” ifadesine yer verdi.

Kıbrıs Türk halkını ülkede köklü değişimin önünü açması, mevcut durumundan memnun değilse bunun cevabını sandıkta vermesi gerektiğini vurgulayan Çakıcı, şunları da ekledi:

“UBP ve CTP’nin arka planda anlaştığını görüyoruz. Hükümet ortakları da partiler de birbirleriyle istişare etmiş değil. Hükümetin küçük ortağı DP’nin süreçten haberi bile yok. Önümüzde 2018’in bütçe görüşmeleri var. Bütçe görüşmeleri erken seçim kararıyla erteleneceğe benziyor. Ülke ekonomisi zaten kan ağlıyor, görülüyor ki kan ağlamaya devam edecek. Bu seçimde bir hesaplaşma olacak. Bu iki siyasi yapının maskesi artık düşmelidir ve düşecek. Kıbrıs Türk halkı bu iki partiye gereken yanıtı verecek. Ülkede değişim olmalıdır, bu partiler değişmelidir.”

“7 Ocak’ta seçim yapılamaz, halkla dalga geçiyorlar”

Öte yandan TKP Yeni Güçler Girne İlçe Başkanı Ertuğrul Bildağ da yaptığı yazılı açıklamada, UBP ve CTP’nin, açıkladıkları tarihte erken genel seçim yapılamayacağını bildikleri halde halkla dalga geçer gibi açıklamalarda bulunduklarını iddia etti.

Bildağ “Yasası hazır olmayan bir seçimin, hangi koşullarda ve nasıl yapılacağını önce Kıbrıs Türk halkına açıklasınlar. İlk önce hangi seçim yasası ile seçime gidileceği bir netleşsin sonra halka götürülsün” ifadelerini kullandı.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir