Menü Altı
Menü Altı

“Şimdi karar zamanı”

“Şimdi karar zamanı”

1 Eylül Dünya Barış Günü, Kurban Bayramı’nın ilk gününe denk gelmesi nedeniyle yarın her yılkinin aksine daha sönük etkinliklerle kutlanıyor.

Gün nedeniyle yarın saat 10.30’da Lefkoşa’da ara bölgede Ledra Palace Otel yanındaki Dayanışma Evi’nde kuzey ve güneyden sendikaların temsilcilerinin katılımıyla iki toplumlu basın toplantısı düzenlenecek.

Bağımsızlık Yolu ve Baraka da, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde ortak eylem yapıyor. İki örgütün çağrısıyla yarın akşam saat 20.30’da Lefkoşa Kuğulu Park’ta başlayacak yürüyüş, Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde sona erecek.

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi – Birleşik Kıbrıs: “Hayallerimizi gerçekleştirmeye çağırıyoruz”

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi-Birleşik Kıbrıs, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyon çatısı altında Kıbrıs’ın yeniden birleştirilmesine yönelik tüm çabalara odaklanılması çağrısı yaptı.

“Türkiye, Yunanistan, İngiltere ve diğer yerlerdeki tüm demokratik ve barış seven güçleri hayallerimizi gerçekleştirmeye çağırıyoruz: Kıbrıs bölünmeyecek; Kıbrıs sorunu acilen çözülmelidir!” denilen mesajda, BM’nin de daha aktif olması istendi.

İkinci Dünya Savaşı’nı başlatan ve milyonlarca insanın ölümüne ve kitlesel bir yıkıma neden olan Polonya’daki Nazi işgalini anma günü olan bugünde sendikalar, sivil toplum hareketleri ve tüm dünyada mücadele veren insanların hiçbir şey yapmadan duramayacağı vurgulanan mesajda, “Zorluklar ve ani tehlikeler bize, sonu karanlık olan bu yoldan geri dönmemiz için kararlılıkla ve eyleme geçmek için, bir araya gelmemiz gerektiğini göstermektedir” denildi.

Kıbrıs ve bölgesindeki gelişmelere işaret edilerek yakın tarihin en ölümcül dönemine tanık olunduğu kaydedilen mesajda, “Savaşlar, bölünmeler, askeri müdahaleler, nefretin milliyetçi ve köktendinci ideolojileri, stratejik bölgelerle petrol ve enerji rezervlerini kontrol altına alma amacı güden yozlaşmış ve baskıcı rejimler milyonlarca insanın ölümüne, sefalet ve yıkıma yol açarak binlerce kişiyi yurt dışında sığınma talebinde bulunmaya zorlamaktadır. Bu durumdan fayda sağlayan yegane kişiler ise halklara zulüm edenler, sömürücüler, rantçılar ve silah tüccarlarıdır” ifadelerine yer verildi.

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi – Birleşik Kıbrıs’ın, PEO, DEV-İŞ, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, BES, KOOP-SEN, DAÜ-SEN’in yaptığı ortak çağrıya olumlu cevap vererek, etkin görüşme sürecinin acilen yeniden başlatılması için, çözüm ve ülkenin yeniden birleşmesi için toplu olarak seslerini yükselterek çağrıda bulunduğu vurgulanan mesajda, Kıbrıs müzakerelerinin sonuçsuz kalmasından duyulan hayal kırıklığı ve “bölünmenin gitgide kalıcılaşması tehlikesine” işaret edildi.

“Liderler suçlama oyununu hemen bir kenara bırakmalı”

İsviçre’deki konferansta çözüm için gerekli tüm kilit unsurların bir adım mesafesinde olduğu ancak liderlerin geriye kalan boşlukları dolduracak siyasi iradeyi göstermede kabul edilemez bir biçimde yetersiz kaldıkları ileri sürülen açıklamada,  siyasi liderlerden, “karşılıklı suçlama oyununu” hemen bir kenara bırakmaları talep edildi.

“Şimdi karar verme zamanı”

Liderlerin gereken ciddiyeti, bağlılığı ve liderliği göstermeleri istenen mesajda “Çözümle ilgili tüm konular tartışıldı; şimdi karar vermenin zamanı geldi. Liderlerin – muhtemelen, her iki toplumdaki bölünmeden taraf olan güçleri seçimlerle ilgili olarak ya da diğer politik nedenlerle yatıştırmak için – ayaklarını sürüyecek ya da anlaşma mümkün değilmiş gibi davranacak hiçbir bahaneleri kalmamıştır” denildi.

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi-Birleşik Kıbrıs’ın Dünya Barış Günü mesajında, Kıbrıs’taki barış ve çözüm güçlerine, işbirliği ve acil görevler hakkında diyaloğu artırma çağrısına da yer verilerek çözüm için genel çerçeve bulunduğu ancak süreci ve güven inşa etmeyi tartışmak gerektiği kaydedildi.

Mesajda şu ifadeler yer aldı:

“Bu amaçla, Kıbrıs toplumunun, siyasi partilerin, grupların, sivil toplum hareketlerinin ve inisiyatiflerin, istikrarlı bir bölünmeyi önlemeye yönelik her zamankinden daha fazla çalışmak için, acilen aktif bir şekilde sürece katılımlarını talep ediyoruz.”

BM’ye “daha aktif ol” çağrısı

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi-Birleşik Kıbrıs’ın mesajında, BM’ye, tüm uluslararası aktörlere, özellikle de Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne kişisel olarak, bir çözüm bulmak için çabalarını daha aktif bir şekilde sürdürme çağrısı da yer aldı.

“Yaşanan açmaz, farklılıkları derinleştireceğinden ve çatışmayı bileyeceğinden ötürü, anlaşma için gerekli ivmeyi yeniden yakalamak için acilen yeni bir inisiyatif almasını istiyoruz” denilen mesaja, şöyle devam edildi:

“Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ni, Crans-Montana deneyiminden yola çıkarak kolaylaştırıcı rolünü almaya ve açmazı ortadan kaldırmanın yollarını aramaya çağırıyoruz.

Görüşmelerde çözüm bulunması için kararlı olan sivil toplumun aktif katılımı için yeni bir süreç önermekteyiz ve bu nedenle özel öneriler doğrultusunda çalışıyoruz.

Çözüm çabalarımızı yoğunlaştırmayı taahhüt eder ve bir sonraki adımları önermeden önce istişare süreçlerini üstleneceğimizi belirtiriz. Bölünme sürecinin sona ermesini talep etmek için Kıbrıslılar harekete geçirilmelidir! Her iki toplumun da yararı için, İki Toplumlu, İki Bölgeli bir Federasyon çatısında Kıbrıs’ın yeniden birleştirilmesine yönelik olan tüm çabalara odaklanalım! Dolayısıyla, Türkiye, Yunanistan, İngiltere ve diğer yerlerdeki tüm demokratik ve barış seven güçleri hayallerimizi gerçekleştirmeye çağırıyoruz: Kıbrıs bölünmeyecek; Kıbrıs sorunu acilen çözülmelidir!”

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir