Menü Altı
Menü Altı

“Seçimleri karnaval kazandı”

“Seçimleri karnaval kazandı”

Güney Kıbrıs’ta 18 Şubat 2018’de yapılması gereken başkanlık seçiminin tarihinin, üç günlük karnaval dönemine denk gelmesi nedeniyle değişebileceği belirtiliyor.

Fileleftheros’un “Seçimleri Karnaval Kazandı… Hükümet, Partileri Yeni Başkanlık Seçimi Tarihi Aramaya Çağırıyor” başlıklı haberine göre, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, kabine üyeleriyle dünkü toplantısında İçişleri Bakanı’ndan, siyasi partilerle seçim tarihinin iki hafta öne alınması konusunda işbirliği olanaklarını araştırmasını istedi.

Gazete, Rum Yönetimi’nin, son seçimlerde yaşanan sandık boykotunun bir benzerinin yaşanması riskinden dolayı karnaval dönemine denk gelen Şubat 2018 başkanlık seçiminin tarihini değiştirme eğiliminde olduğunu yazdı.

Habere göre, başkanlık seçiminin, Anayasa uyarınca 18 Şubat 2018’de yapılması gerekiyor. Seçimin ikinci tura kalması halinde, son tura kalacak iki aday için sandıklar 25 Şubat’ta yeniden kurulacak.

Seçim tarihinin değiştirilmesi, ancak bütün siyasi partilerle uzlaşı sağlanması ve ortak karar alınması halinde mümkün olabilecek. Bu nedenle Anastasiadis’in dün İçişleri Bakanı Konstantinos Petridis’ten, bütün partilerle işbirliği içerisinde, seçimin birinci turunun 4 Şubat, ikinci turunun da 11 Şubat’a çekilmesi olasılığını araştırmasını istedi. Bunun için seçmen kütüklerinin hazırlanması gibi teknik zorlukların da aşılması gerekecek.

Konstantinos Petridis’in, seçim tarihini iki hafta öne almak ve bunun için gerekli yasa değişikliği konusunda nabız yoklamak için bütün Rum siyasi partilerini eylül başlarında toplantıya çağıracağı da habere eklendi.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir