Menü Altı
Menü Altı

Seçim temposu hızlandı

Seçim temposu hızlandı

(ER MEYDANI TV-ÖZEL): Cumhuriyet Meclisi’nin 50 üyesinin belirleneceği 7 Ocak 2018 erken genel seçimine son 3 hafta kalırken siyasi partilerde tempo hızlandı. Adaylar pazar olan bugün de boş durmadı ve tatili fırsat bilerek seçim gezilerini sürdürdü.

Resmi propaganda döneminin 12 Aralık’ta başlamasıyla daha da hareketlenen partiler ve adaylar, seçmenin tercihi olmak için çalışıyor.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) açıkladığı seçim takvimine göre bugün siyasal partilerin BRT’de propaganda konuşmaları yapmak için dilekçe vermelerinin son günüydü.

Yarın ise sandık seçmen listelerinin tamamlanmasının son günü…  Listelerin tamamlanmasıyla YSK net seçmen sayısını açıklayacak. Askı öncesi seçmen listesinde 188 bin 688 olarak açıklanmıştı.

Partiler neler yapıyor?

Seçime hazırlanan 379’u 8 siyasi partiden ve 9’u da bağımsız olmak üzere toplam 388 aday, hedef kitleleri olan seçmenlerle çeşitli yöntemlerle iletişim kurmaya devam ediyor.

Siyasi partiler vizyonlarını, manifestolarını açıkladıkları ve adaylarını tanıttıkları etkinlikler düzenliyor. Bazı partiler, seçime özel bestelenmiş şarkılar ve videolu tanıtımlar da kullanıyor.

Köy, bölge, işyeri ve sivil toplum örgütlerini ziyaretler, propaganda faaliyetleri içinde en fazla tercih edileni…

Siyasi partiler, medya organlarına ve billboardlara verdikleri reklamlarla seçmenin gözüne girmeye çalışıyor.

KKTC’de çok yaygın kullanılan sosyal medya da propaganda araçları arasına çok girmiş durumda. Hem siyasi partiler kurumsal sayfalarıyla hem de adaylar, sosyal medyadan seçmenlere mesaj vermeyi sürdürüyor. Seçildikleri taktirde neler yapacaklarını anlatan adaylar, halkı etkilemeye çalışıyor.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) geçtiğimiz çarşamba akşamı Lefkoşa Atatürk Spor Salonu’nda aday tanıtım gecesi düzenledi; cuma günü ise Bedesten’deki basın toplantısıyla Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Programını açıkladı. CTP “çalışır yaparız” ve “ne demek umut yok” sloganlarını kullanıyor.

Demokrat Parti (DP), her gün Facebook sayfasından yayımlanan videolarla hedef kitlesine mesaj veriyor. DP, “En iyisini halk bilir” ana sloganıyla çalışmalarını yürütüyor.

Halkın Partisi (HP), çarşamba akşamı Güzelyurt, cuma akşam ise Girne’de manifestosunu sempatizanlarıyla paylaştı. HP, seçim çalışmaları için “Halkın umudu ve halkın iradesiyle yeni siyaset” sloganlarını seçti.

Seçime 29 adayla katılan Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP), “Kıbrıs’ın milli gücü” sloganını kullanıyor.

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) dün akşam YDÜ’de “Katılımcı Siyaset Şöleni” düzenledi. TDP “Güçlü, temiz, özgür” sloganıyla propaganda yapıyor.

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP Yeni Güçler), seçim manifestosunu sosyal medyadan duyurdu. Parti seçim çalışmalarını “Değişim kurtuluştur” sloganıyla yürütüyor.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) geçen salı akşamı Atatürk Spor Salonu’nda aday tanıtım gecesi düzenledi. UBP, “Tek başına iktidar yolunda b1riz” sloganını kullanıyor.

“Vatanım Kıbrıs” sloganıyla seçime hazırlanan Yeniden Doğuş Partisi (YDP), cuma akşamı aday tanıtım şöleni düzenledi. YDP, şölen sırasında noter huzurunda “toplumla sözleşme” de imzaladı.

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir