En Ust

23 Temmuz 2024

Menü Altı
Menü Altı

Saray’da ön kopya görüşmesi

Saray’da ön kopya görüşmesi

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü Misyon Şefi ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’la BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs’taki İyi Niyet Misyonu ile ilgili hazırladığı raporun ön kopyası konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, raporun ön kopyasının herhangi bir tarafı suçlayıcı özellik taşımadığını açıkladı.

Burcu, “Buna karşın, yaşananların daha açık ve eksiksiz anlatılması halinde Türk tarafının sürece koyduğu olumlu tavrın daha net ve daha görünür olacağı ve aynı zamanda olumsuzlukların Kıbrıs Türk tarafından kaynaklanmadığının anlaşılacağı aşikardır” dedi.

Öğleden sonra yapılan ve 1 saat 15 dakika süren toplantıda, Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi Özdil Nami, Cumhurbaşkanlığı Diplomasi ve AB Danışmanı Erhan Erçin, Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler ve Tarih Danışmanı Meltem Onurkan Samani, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu ve Müzakere Heyeti üyeleri de hazır bulundu.

Spehar: “Görüş alışverişinde bulunuldu”

Görüşmenin ardından basına açıklama yapan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar, Akıncı ve ekibiyle iyi bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Spehar, toplantıda BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs’taki İyi Niyet Misyonu ile ilgili hazırladığı raporla  hakkında görüş alışverişinde bulunulduğunu aktardı.

Burcu: “Temennimiz, arzumuz ve talebimiz, yaşananların eksiksiz ve doğru bir biçimde aktarılması”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu ise yaptığı açıklamada, öncelikle BM Genel Sekreteri Guterres’e ve buradaki ekibine Kıbrıs sorununa çözüm bulma çabalarını kolaylaştırmak amacı ile koydukları çaba ve katkılar nedeniyle teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın daha önce belirttiği üzere, Genel Sekreter’in bu raporda herhangi bir tarafı suçlayıcı bir pozisyon almamasının genel bir beklenti olduğunu dile getiren Burcu, “Buna karşın, temennimiz, arzumuz ve talebimiz, yaşananların eksiksiz ve doğru bir biçimde aktarılmasıydı. Cumhurbaşkanımız, bu beklentilerimizi Sayın Genel Sekreter’in kendisi ile de daha önce paylaşmıştı” dedi.

“Raporun ön kopyası herhangi bir tarafı suçlamıyor”

“Beklendiği gibi, raporun ön kopyası herhangi bir tarafı suçlayıcı bir özellik taşımamaktadır” diyen Burcu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buna karşın, yaşananların daha açık ve eksiksiz anlatılması halinde Türk tarafının sürece koyduğu olumlu tavrın daha net ve daha görünür olacağı ve aynı zamanda olumsuzlukların Kıbrıs Türk tarafından kaynaklanmadığının anlaşılacağı aşikardır. Görüşmemizde, Sayın Spehar’a, raporun ön kopyasında tespit ettiğimiz eksiklikler ve değiştirilmesi gerektiğini düşündüğümüz unsurlar hakkında değerlendirmelerimizi aktardık ve bunların Sayın Genel Sekreter’e iletilmesini talep ettik.

Raporun nihai versiyonu yayınlandıktan sonra, Kıbrıs Türk tarafı olarak görüşlerimizi daha kapsamlı bir biçimde açıklayacağız.”

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir