Menü Altı
Menü Altı

Sağlık Bakanlığı’ndan “sıtma” açıklaması

Sağlık Bakanlığı’ndan “sıtma” açıklaması

Sağlık Bakanlığı, KKTC genelinde ve özel olarak Esentepe bölgesinden bakanlığa ulaştırılan herhangi bir sıtma ihbarı olmadığını ancak hastalığın yaygın olduğu ülkelerden gelen bir yabancı turistte tespit edilen sıtma hastalığının tedavi edildiğini açıkladı.

Bakanlık bugün yayımladığı açıklamada, Rum Sağlık Bakanlığı’nın KKTC’de 3 İngiliz turistte sıtma teşhisi konduğuna ilişkin demeçlerini değerlendirdi.

Sağlık Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

“Bakanlığımız bahse konu olan Esentepe bölgesine 13 Eylül tarihinde gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için uzman müfettişleri görevlendirmiştir. Tamamının yabancı olduğu 50-60 haneli site bölgesi ve geniş çaplı çevre bölgesinde yapılan incelemeler sonucu, yaz ayında olunması ve hava sıcaklığının yüksekliği nedeniyle bölgede akan veya birikmiş herhangi bir su veya herhangi bir tesisten kirli atık su tespit edilmedi. İlk yapılan araştırma ve denetlemeler sonucunda bölgede bu ortamlarda yaşayabileceği düşünülen ve sıtmaya sebep olan anofel sineğine de rastlanmamıştır.

Rum Sağlık Bakanlığı’nın 3 turistin Esentepe bölgesinde Ağustos ayının son haftasında tatil yaptıkları ve ülkelerine döndükten sonra sıtma hastalığına yakalandıkları iddiaları bakanlığımız tarafından araştırılmaktadır.

Bakanlığımız Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla hastalığa yakalandığı iddia edilen 3 kişinin isimlerinin ve ne zaman nerede ve ne kadar süre kaldıklarıyla ilgili detaylı bilgileri Dünya Sağlık Örgütü’nden talep etmiştir.

Olayın önemini dikkate alan bakanlığımız Esentepe bölgesinde yapılan incelemede söz konusu dönemlerde ve son yıllarda sıtma vakasına rastlanmadığını belirlemiştir. Ancak sıtma vakasının yaygın olduğu görüldüğü ülkelerden gelen bir yabancı turistte sıtma vakası görülmüş ve derhal tedavisine başlanmış ve yapılmıştır. KKTC genelinde ve özel olarak Esentepe bölgesinden bakanlığa ulaştırılan herhangi bir hastalık ihbarı olmamıştır.

İlaçlama ve kontroller planlandığı şekilde devam etmektedir ve sıtma vakası rastlandığı iddia edilen 3 İngiliz turiste yapılacak genetik analizler sonrasında konula ilgili daha detaylı bilgiye ulaşılacaktır.”

Sıtma, dişi anofel cinsi sivrisineklerde bulunan parazitlerin, insanları ısırması, ender durumlarda kan taransfüzyonu ve iğne (şırınga) paylaşımı sonucu meydana gelen, nöbetler halinde ateş ve titremeye neden olan, yaygın bir hastalık olarak biliniyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir