En Ust

19 Temmuz 2024

Menü Altı
Menü Altı

Rum ekonomisi yüzde 3,5 büyüdü

Rum ekonomisi yüzde 3,5 büyüdü

Kıbrıs Rum Maliye Bakanı Harris Georgiades, ülke ekonomisinin durumundan memnun olduğunu, 2017’de büyüme oranının yüzde 3,5’i bulduğunu açıkladı.

Yunanistan’ın günlük gazetesi Kathimerini’ye demeç veren Georgiades, “Kıbrıs ekonomisi dramatik zor koşullardan geçmektedir. Kara öngörüler haksız çıktı. Euro Bölgesi’nde kaldık, Troyka’yı gereksiz hale getirdik ve 3. iyileşme yılımızdayız” dedi.

Kıbrıs ekonomisinin iyileşme yoluna nasıl girdiği sorusunu yanıtlayan Maliye Bakanı, “İyileşme sadece özel sektörün çabalarının bir sonucu olabilir. Bir hükümet bu çabaları ya destekler ya baltalar” şeklinde konuştu.

Georgiades, mali açığı azaltmak için vergi artışı yapıldığını reddetti; Kıbrıs’ın durumunun, mali açığı ortadan kaldırmalarına ve vergilerle değil kamu harcamalarını sınırlayarak toplam bir dengeli bütçenin işlemesine izin verdiğini belirtti.

2018 devlet bütçesinin de dengeli olacağına işaret eden Haris Georgiades, doğal gazın kullanımının ekonominin büyümesine nasıl katkı sağlayacağı sorusuna, “Bu önemli ama uzun vadeli bir yatırım geri dönüşüdür. Bu anlamda ekonomimizi yeniden düzeltmek ve sağlamlaştırmaya yönelik zor çabamızda bizi kurtarmaz” yanıtını verdi.

(Kaynak:CNA)

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir