Menü Altı
Menü Altı

Rekor giyim ve ayakkabıda

Rekor giyim ve ayakkabıda

Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) verilerine göre eylül ayında hayat pahalılığı oranı 0.51 oldu. En çok artış giyim ve ayakkabıda yaşandı.

Eylül ayı enflasyon oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) ağustosa göre yüzde 0.51, Aralık 2016’ya göre yüzde 10.31 ve Eylül 2016’ya göre yüzde15.37 değişim gerçekleşti.

En yüksek fiyat artışı, mevsimlik sebze meyveler ile basım türünde görüldüğünü, ilk üç sırayı,yüzde 80.43 ile salatalık; yüzde 52.52 ile kavun ve yüzde 50 ile magazin ve dergi (Aylık) aldı.

En yüksek fiyat düşüşü gösteren ilk üç mal ise yüzde 48.51 limon, yüzde 26.05 uçak ücreti (Ercan-Antalya) ve yüzde 20.00 Milli Piyango bileti oldu.

Bir önceki aya göre, endekste kapsanan 280 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 127 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş saptandı.

Rekor giyim ve ayakkabıda

Eylülde en yüksek artış gösteren ana grup giyim ve ayakkabı oldu. DPÖ açıklamasında bu artışın, yeni sezon ürünlerindeki fiyat artışlarından kaynaklandığı belirtildi.

Eğitim giderleri de arttı

İkinci sırada en çok artış gösteren “eğitim”de yeni okul döneminin başlamasıyla etüt ücreti, özel ders ücreti ve özel okul ücretlerinde artış oldu.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir