Menü Altı
Menü Altı

Rekabet Kurulu’ndan KKTCELL ve TELSİM’e ceza

Rekabet Kurulu’ndan KKTCELL ve TELSİM’e ceza

Rekabet Kurulu, GSM piyasasında faaliyet gösteren Kıbrıs Mobile Telekomünikasyon Ltd. (KKTCELL) ile Vodafone Mobile Operations Ltd. (TELSİM) şirketlerine Rekabet Yasası’nı ihlal ettikleri için para cezası verilmesine karar verdi.

Kurul, iki şirket hakkında yürütülen soruşturmada nihai kararını açıkladı.

Rekabet Kurulu, faturalı hatlarda “Giriş ve/veya Hoşgeldin” paket uygulamaları ile tüketicileri kendi iradeleri dışında bu paketleri kullanmaya mecbur bırakmaları nedeni ile KKTCELL ve TELSİM’in hakim konumlarını kötüye kullandıklarına, bu uygulamaları nedeni ile KKTCELL’e 253 bin 62 TL 48 kuruş, TELSİM’e 179 bin 495 TL 32 kuruş idari para cezası verilmesine karar verdiğini duyurdu.

Rekabet Kurulu’nun resmi web sitesinde de yayımlanan karara göre, ayrıca KKTCELL’in ön ödemeli hatlarda tüketicilerin her bir yüklemede 400 kontörün altında parçalı kontör yükleme imkanını ortadan kaldırmak suretiyle hakim konumunu kötüye kullandığına karar verildi ve şirkete bu ihlali nedeniyle de 126 bin 531 TL 24 kuruş idari para cezası verdi.

Rekabet Kurulu, paket uygulamalarının tüketicinin tercihine bırakılmasına ve operatörlerin tüketicilerden tercihleri konusunda beyan almaları gerektiğine, bu uygulamanın da en geç 30 Kasım 2017 tarihine kadar tamamlanmasına karar verdi.

Karar 14 Eylül’de Selim Altıncık başkalığındaki Rekabet Kurulu’nda Figen Yeşilada, Kubilay Sepetçioğlu ve Sezi Sıdal’ın katılımı ve oy birliğiyle alındı.

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir