En Ust

20 Temmuz 2024

Menü Altı
Menü Altı

Özgürgün pekmez kazanı karıştırdı

Özgürgün pekmez kazanı karıştırdı

Başbakan Hüseyin Özgürgün dün akşam 9. Ozanköy Pekmez Festivali’nin açılışını yaptı; pekmez kazanını karıştırdı.

Dünyada “Uzay şairi” olarak ünlenen, şiirleri 35 dile çevrilen ve iki kez de Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen Ozanköylü (Kazafana)  merhum şair Osman Türkay’ın anıt heykelinin açılışı da yapılan festival, harnup pekmezi ve ürünleri, el işi ürünler, yiyecek içecek satışı, konserler ve çeşitli aktivitelerle pazar gününe kadar sürecek.

Festivalin açılış törenine Başbakan Özgürgün yanında  Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, bazı milletvekilleri, Girne Kaymakamı Mustafa Erişmen, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ve köy halkı katıldı.

Köy muhtarı Mustafa Uzun ve Girne Belediye Başkanı Güngördü’nün ardından konuşan Başbakan Hüseyin Özgürgün, dünyaca ünlü bir şairi, Osman Türkay’ı yetiştiren Ozanköy’de, anıt heykelin dikilmesinin önemli olduğunu, böyle bir vefa örneği gösterilmesinden büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Özgürgün,  KKTC’nin küçük bir ülke olduğunu ancak her bölgenin kendine özgü ürünü bulunduğunu ve onlarla anıldığını söyleyerek, ürün çeşitliliğinin zenginlik yarattığını kaydetti.

Ozanköy’de üretilen harnup pekmezinin önemli bir ürün olduğunu dile getiren Özgürgün, tüketiminin artırılması ve yaygınlaştırılmasının önemine vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından köy meydanında yer alan Osman Türkay anıt heykelinin açılışına geçildi.

Ozanköylü ünlü şair Osman Türkay’ın büstü de açıldı

Burada bir konuşma yapan Osman Türkay Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Tuncay Özdoğanoğlu, dayısı şair Osman Türkay’ın anısının yaşatılması adına anıt heykelinin yapılmasından büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Osman Türkay’ın iki kez Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterildiğini, şiirlerinin 35 dile çevrildiğini belirten Özdoğanoğlu, “En büyük ödülü bugün aldı: Köyünde sonsuza kadar yaşama ödülü” dedi.

Özdoğanoğlu, bundan sonraki hedeflerinin Osman Türkay Müzesi’nin yapılması olduğunu söyleyerek, değerlere sahip çıkmanın önemli olduğunu, bu noktada yetkililerden destek beklediklerini belirtti.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir