En Ust

21 Haziran 2024

Menü Altı
Menü Altı

Özgürgün: “7 Ocak’ı Genel Kurul’dan geçirelim”

Özgürgün: “7 Ocak’ı Genel Kurul’dan geçirelim”

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda bugün erken seçim tartışıldı; 7 Ocak tarihinde uzlaşı görüntüsü verildi.  Başbakan Hüseyin Özgürgün, 7 Ocak’ta erken seçime gidilebilmesi için komiteye gerek kalmadan bu tarihin Meclis Genel Kurulu’ndan geçirilmesini önerdi.

UBP Genel Başkanı ve Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün geçen hafta CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’a yaptığı “tarihi de sen koy erken seçime gidelim” çağrısının ardından Erhürman’ın 7 Ocak 2018’de erken seçim önermesiyle siyasette hareketli günler yaşanıyor. 7 Ocak tarihinin telaffuz edilmesinin ardından bugün ilk toplantısını yapan Meclis Genel Kurulu’nda da seçim konuşuldu.

Denktaş: “Tarih netleşmeli”

Yasama gündemiyle toplanan Meclis Genel Kurulu’nda söz alan DP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş erken seçim konusunun netleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Seçim yasakları nedeniyle bütçenin geçirilemeyeceğini; temmuz-aralık hayat pahalılığının maaşlara yansıtılamayacağını, üreticilere ödemelerin yapılamayacağını kaydeden Denktaş, 7 Ocak’a şikayeti olmadığını belirtti.

Denktaş, UBP ve CTP’ye eleştirilerini sürdürerek “Hababam sınıfı” göndermesinde bulundu ve anlaşmanın sonucunun getirilmesini, karar verilmesini istedi.

Erhürman: “İkinci kez tarih belirleme sorumluluğu muhalefete yüklendi”

Denktaş’ın ardından kürsüye gelen CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, hükümetin yaptıklarını sıraladı ve kendilerinin martta güvensizlik önergesi vererek temmuzda seçim istediklerini;  aynı anda Denktaş’ın da Nisan 2018’de seçim önergesi sunduğunu hatırlattı.

Erhürman, temmuz önergelerini iktidar imzalasaydı bugün bütçe sorunu gibi sorunlar olmayacağını kaydederek TV’lerde söz verilmesine rağmen Alicengiz oyunuyla imzalamadıklarını ve hukuksuzluğun devam ettiğini; erken seçim konusunda daha sonra “muhalefet ne zaman isterse belirlesin” dendiğini anlattı.

Böylece ikinci kez tarih belirleme sorumluluğunun muhalefete yüklendiğine işaret eden Erhürman, mümkün olabilecek en erken tarihin 7 Ocak olduğunu ve bunu önerdiklerini söyledi.

“Hükümet kaçacaksa komiteye götüreceğiz”

Tufan Erhürman hükümet yine kaçacaksa kendilerinin 7 Ocak’ı komiteye götüreceğini, Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın görüşüldüğü Hukuk, İdari İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı İzlem Gürçağ’la da görüştüğünü ve tasarının çarşamba günü oylanabilecek hale geldiğini öğrendiğini bildirdi.

Denktaş’ın “CTP ve UBP kapalı kapılar ardında görüştü” suçlamasına da yanıt veren Erhürman, böyle birşey olmadığını vurguladı, aylardır erken seçim çağrısı yaptıklarını kaydetti.

Özgürgün: “7 Ocak uygun, teknik sıkıntı yok”

UBP Genel Başkanı ve Başbakan Hüseyin Özgürgün de CTP’nin 7 Ocak önerisinin uygun olduğunu, bu tarihle ilgili herhangi bir teknik sıkıntı görünmediğini söyledi.

Özgürgün, komiteye bırakmadan 7 Ocak tarihinin Meclis Genel Kurulu’ndan geçebileceğini belirtti.

Daha sonra söz alan CTP Milletvekili Birikim Özgür, teknik olarak seçim tarihinin komitede görüşülmesi gerektiğini söyledi. Özgür, çarşamba günü gerekli çalışmaların tamamlanmasıyla tarihin Genel Kurul’a getirilebileceğini ifade etti.

CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer ise erken seçim konusunda Denktaş’ın CTP’ye yüklenmesini eleştirdi ve eğer CTP’nin önerisi kabul edilerek temmuz ayında erken seçime gidilmiş olsaydı bu sıkıntıların yaşanmayacağını belirtti.

7 Ocak 2018’in en az zararla atlatılması gerektiğini söyleyen Soyer, hükümetin de bütçeyi Meclis’e sunması, kimsenin mazeret arkasına saklanmaması gerektiğini ifade etti.

Meclis’in gündemi

Meclis Genel Kurulu’nun gündeminde bugün “İndirimli Tahsilata İlişkin Yasa Gücünde Kararname”; Dilekçe ve Ombudsman Komitesi’nin Barış Sitesi adına Yönetim Kurulu Başkanı Ersoy Aykın’ın ve Mustafa Yücetan’ın başvuruları üzerine hazırlanan denetçi raporları ve komitenin 5 Ekim’deki toplantısında aldığı kararları gösteren cetvel; Motorlu Araçlarla Yolcu ve Eşya Taşınması (Denetim) (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın da üçüncü görüşmesi bulunuyor.

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir