Menü Altı
Menü Altı

“Ortaya koyduğu iddialar yenilir yutulur cinsten değildir”

“Ortaya koyduğu iddialar yenilir yutulur cinsten değildir”

CTP Milletvekili Erkut Şahali Meclis’teki bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, bütçenin, önüne bütçe takvimi yerine seçimi takvimi koyan bir hükümete emanet edildiğine işaret ederek, bunun karamsar bir tablo oluşturduğunu dile getirdi.

Bütçenin bir öngörü işi olduğunu ancak yarınını göremeyen bir hükümetin sözkonusu olduğunu savunan Şahali, “Hükümetin herhangi bir konuda öngörüsü yok zaten” dedi.

Bütçe açığına işaret eden Şahali, hibe ve krediler sağlaması beklenen Türkiye ekonomisini 2021’de zor günler beklediğini ifade etti. “Mevcut bütçenin 3’te biri bile yoktur ve gelip gelmeyeceği de şüphelidir” diyen Şahali, bütçe açığıyla ilgili öngörüsünün dahi gerçekleşmeyebileceğinden gereken önlemlerin alınmasını istedi.

Harnup ürününün ülke ekonomisi için önemine işaret eden Şahali, zararlı mücadelesi yapılamadığı için bu üründe ciddi sıkıntılar yaşandığını ifade etti. Şahali, bunun sadece bütçede kaynak olmadığı için fareyle mücadele için gerekli ilaçların alınmamasından kaynaklandığını belirtti.

Şahali, TL üzerinde hiçbir yetkiye sahip olmayan KKTC’deki ekonomik performansın döviz kurlarındaki değişimlerden etkilendiğini söyleyerek, bu sorunun önüne geçilmesi için gerekli adımların atılmasını istedi.

Belediyelerin halka iyi hizmet vermek için devletten aldıkları katkının en azından enflasyon oranında artması gerektiğini ancak bunun gerçekleşmediğini söyleyen Şahali, “Öngörüler doğru çıkarsa, belediyeler yüzde 25 oranında küçülmek zorunda kalacak ve iflasa gidilecek” dedi.

Özel sektörün desteklenmesi için yapılacak yardım paketlerinin kaynağının meçhul olduğunu dile getiren

Şahali, “Öyle görünüyor ki bunun için birinci müracaat Türkiye Cumhuriyeti’ne yapılacaktır” ifadesini kullandı.

İki ülke arasındaki ilişkilerin karşılıklı yarara dayalı olması gerektiğini belirten Şahali, bunun Kıbrıs sorunu bağlamında da önemli olduğunu anlattı.

Devletin borç yükünün 36 milyar TL olduğunu kaydeden Şahali, borçların önemli kısmının TC’ye olduğunu dile getirdi. Şahali, “Eğer bu borçlar kayıt altındaysa o zaman TC ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde bu ülkeye gelen kaynakların bu ülkedeki siyasi kararlar doğrultusunda kullanılması kaçınılmazdır” dedi.

Şahali, Türkiye’den gelen yetkililerin Meclis’te temsil edilen partilerle de görüşmesinin önemli olduğunu dile getirdi.

Reformların geçmişteki hataların bir daha yaşanmaması için yapıldığını kaydeden Şahali, kamu yararı için geçici huzursuzlukların göze alınması gerektiğini söyledi. Şahali, “Bunun için gerçek bir hükümete ihtiyacımız var” dedi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın göreve geldiği günden bu yana Kıb-Tek’le ilgili açıklamalar yaptığını söyleyen Şahali, “Ortaya koyduğu iddialar yenilir yutulur cinsten değildir. Beklentimiz bu sansasyonel açıklamalardan bir an önce vazgeçilerek iş yapılmasıdır” dedi.

Şahali, yapılması gerekenin konuyla ilgili sürekli açıklama yapmak değil, denetim organlarının hizmete davet edilmesi ve gerekli çalışmalar tamamlanarak sonuçların kamuoyuyla paylaşılması olduğunu dile getirdi.

Yapılması gerekenlerin yapılabilmesi için siyasi irade ve istikrara ihtiyaç olduğunu sözlerine ekleyen Şahali, 2021’in zor bir yıl olacağını ve gerekli dayanışmanın tesis edilebilmesi için devleti yönetmekle yükümlü olanların adil, şeffaf ve yasalara uymayı zorunluluk olarak görmesinden geçtiğini kaydetti.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.