Menü Altı
Menü Altı

Ombudsman Dizdarlı Bükreş ve İstanbul’da konferanslara katıldı

Ombudsman Dizdarlı Bükreş ve İstanbul’da konferanslara katıldı

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Emine Dizdarlı Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen Avrupa Ombudsman Enstitüsü (EOI) Genel Kurulu’na ve Uluslararası İnsan Hakları Konferansı’na katıldı.

Dizdarlı, İstanbul’da ise “İstanbul Uluslararası Ombudsmanlık Konferansı”nda yer aldı.

Romanya Parlamentosu’nda düzenlenen konferans, 20-24 Eylül’de yapıldı.

Romanya Başbakanı ve Bükreş Belediye Başkanı’nın Romanya’da Ombudsmanlık müessesinin kuruluşunun 20. yılı onuruna yaptıkları açılış konuşmalarıyla başlayan genel kurulda faaliyet raporunun okunmasının ardından Avrupa Ombudsmanlar Enstitüsü Genel Sekreteri Dr. Josef Siegele Genel Kurul sırasında katılımcılara ek üyeleri anons edip tanıştırdı.

Ombudsman Dizdarlı da “Kuzey Kıbrıs Ombudsmanı” olarak üye listesinde yerini aldı ve yeni yönetim organlarının seçiminde oy kullandı.

Ombudsman’dan yapılan açıklamaya göre, Emine Dizdarlı özellikle İtalya, Azerbaycan, Romanya, Moldova, Almanya ve Hollanda ombudsmanları ile yakın dostluklar kurulduğunu belirtti.

Genel Sekreter Dr. Josef Siegele’nin Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Emine Dizdarlı’dan, hazırladıkları raporların merkezi Avusturya – Innsbruck’taki kütüphanelerinde de bulundurulmasını istedi.

Dizdarlı, Romanya ziyareti sırasında Türkiye Kamu Denetçisi Hüseyin Yürük ve Kamu Denetçiliği Uzmanı İlker Özcan ile bir araya geldi.

Türkiye Cumhuriyeti Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş’la da görüşen Dizdarlı, daha sonra 25-27 Eylül tarihlerinde “İstanbul Uluslararası Ombudsmanlık Konferansı”na katıldı.

İstanbul’daki konferansta, doğu ve batı ombudsmanlarını bir araya getirerek, insan haklarının korunması ve iyi yönetim ilkelerinin teşvik edilmesi noktasındaki görevleri hakkında ortak anlayış sağlanmasını ve işbirliğinin güçlendirilmesinin hedeflendiği kaydedildi.

Konferans sırasında ayrıca “İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Ülkeleri Ombudsmanlar Birliği Yönlendirme ve Genel Kurul Toplantıları”nın yanı sıra “Akdeniz Ombudsmanlar Birliği Yürütme ve Yönetim Kurulu” toplantısı da gerçekleştirildi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da açılış törenine katılarak konuşma yaptığı toplantıda özellikle “ırkçılık- yabancı düşmanlığı – nefret söylemi ve mülteciler konusu ele alındı, ayrıca kamu idarelerinin iyi yönetimi ve vatandaşların haklarının korunmasında Ombudsmanlığın rolü ve etkinliği üzerinde ülkelerin deneyimleri aktarıldı.

Dizdarlı, Türkiye Cumhuriyeti Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen organizasyon sırasında Filistin, Bahreyn, Pakistan, Uganda, Afganistan ve Azerbaycan temsilcilikleri ile yakın dostluklar kurdu.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir