Menü Altı
Menü Altı

Öğretmen Akademisi’ne 45 öğrenci alınıyor

Öğretmen Akademisi’ne 45 öğrenci alınıyor

Lefke Avrupa Üniversitesi ile imzalanan protokolle son günlerde tartışma konusu olan Atatürk Öğretmen Akademisi’ne 2017-18 öğretim yılında 45 öğrenci alınacağı açıklandı.

Akademiye alınacak öğrencilerin belirlenmesi için 16 Eylül’de yazılı sınav yapılacak. Sınav başvuruları bugün başladı. Başvurular 13 Eylül’e kadar akademi binasında 10.00-12.30 saatleri arasında yapılabilecek.

Atatürk Öğretmen Akademisi’ne bu yıl, 25’i Sınıf Öğretmenliği, 20’si Okul Öncesi Öğretmenliği olmak üzere toplam 45 öğrenci alınacağı bildirildi.

Sınava başvuracak adayların şu şartları taşıması gerekiyor:

“KKTC vatandaşı olmak, lise veya dengi bir okuldan mezun olmak, disiplinsizlik, devamsızlık ve başarısızlık sebeplerinden biriyle Atatürk Öğretmen Akademisi’nden veya Atatürk Öğretmen Koleji’nden ilişiği kesilmemiş olmak, yüz kızartıcı bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olmak (kesin kayıt hakkı kazanan adaylardan karakter belgesi istenecek), sağlık yönünden öğretmen olmaya elverişli olmak (kesin kayıt hakkı kazanan adaylardan Sağlık Kurul Raporu istenecek), yazılı sınav tarihine göre 24 yaşından büyük olmamak (25 yaşından gün almış olanlar kabul edilmez).”

Sınava başvuracak adayların götürmesi gereken belgeler şöyle:

“KKTC Kimlik belgesi ve fotokopisi (kayıt esnasında aslı görülecek), iki adet vesikalık fotoğraf, aday kayıt ücreti olan 150 TL’nin, Kıbrıs Türk Öğretmenler Kooperatifi Ltd. Lefkoşa, Gazimağusa, Girne ve Güzelyurt şubelerindeki AÖA hesabına yatırıldığına ilişkin dekont,  (aday kayıt ücreti, 5-13 Eylül 2017 tarihleri arasında -her iki tarih de dahil- yatırılabilecek), lise veya dengi okuldan alınan diploma aslı, bir fotokopisi veya öğretim belgesi. (Diploması KKTC dışındaki bir ülkeden olması durumunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilecek denklik belgesinin aslı veya onaylı fotokopisi), aday başvuru formu (Başvuru sırasında temin edilecek).”

Sınav konuları

Atatürk Öğretmen Akademisi yazılı giriş sınavı yürürlükteki lise müfredatı kapsamında her biri 25 sorudan oluşan Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik, Fen Bilimleri ve İngilizce olmak üzere 5 alt testten oluşacak.

Adaylar, her alt testten en az 5 net doğruya ulaşmak zorunda. Yazılı giriş sınavında, 4 yanlış 1 doğruyu götürecek. Yazılı giriş sınavı tek oturumda gerçekleştirilecek ve süresi 150 dakika olacak.

Yazılı giriş sınav sonuçlarına bağlı olarak Sınıf Öğretmenliği Programı ve Okul Öncesi Öğretmenliği Programları için toplam kontenjan sayısı kadar aday mülakat hakkı kazanacak. Ancak, mülakat hakkı kazanan en son sıradaki adaylar ile aynı puanı alan aday/adaylar (tercihleri de dikkate alınarak) mülakata çağrılacak.

Atatürk Öğretmen Akademisi yazılı giriş sınavı bilgisayarla değerlendirildikten sonra sonuçlar ilan edilecek.

Mülakatlar 19-20; kayıtlar 28-29 Eylül’de 

Yazılı giriş sınavı sonrası mülakata çağrılacak adayların mülakatları Atatürk Öğretmen Akademisi’nde 19-20 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek; sınav ve mülakatta başarılı olan adayların okula kesin kayıtları ise 28-29 Eylül’de yapılacak.

Kesin kayıt hakkı kazananlardan istenen belgeler www.aoa.edu.tr adresinden temin edilebilecek.

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir