En Ust

23 Temmuz 2024

Menü Altı
Menü Altı

Narlara dikkat!

Narlara dikkat!

Tarım Dairesi’nin bu haftaki tarım ürünleri kontrollerinde, 31 yerli ürünün 8’inde ve 53 ithal ürünün 6’sında limit üstü kalıntı saptandı. Limit üstü bulunan yerli ürünlerin tümünün nar olması dikkat çekti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, 6-12 Ekim dönemi yerli ve ithal tarım ürünleri denetim sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

Açıklamaya göre, üzüm çeşitleri, nektarin, elma çeşitleri, şeftali, antepfıstığı, lolorosso, çeri domates ve pul biber, cennet hurması olmak üzere 53 ithal üründen alınan numunelere analiz yapıldı.

Elma, nektarin, şeftali, lolorosso ve şeftalide kalıntı yüksek

Analizler sonucu 47 ürünün temiz olduğu tespit edilirken, 6 üründe limit üstü kalıntı bulundu. Limit üstü kalıntı tespit edilen, Onbaşı Ltd’e ait 2 çeşit elma, nektarin ve şeftali menşeine iade edildi; lolorosso ile Nuri Ersoy’a ait şeftali imha edildi.

Limit üstü bulunan yerli ürünlerin tümü nar

Yerli ürünlerden nar, marul, salatalık, domates, pazı, roka, ıspanak, böğrülce, taze soğan, turp olmak üzere 31 numunede yapılan analizlerde 23 ürün temiz çıkarken, 8 üründe limit üstü kalıntıya rastlandı.

Limit üstü kalıntıya rastlanan, Çamlıköy’den Ata Baler’e ait nar, Güneşköy’den Işılay Bilgin’e ait nar, Güzelyurt’ta İnanç Yüksel, Ramadan Kandulu ve İbrahim Mumin’e ait nar, Bostancı’da Ayşe Değirmenci ve Emirzade Günsel’e ait narın hasadı, bir sonraki hasada kadar durduruldu.

Geçen hafta yapılan analizde limit üstü çıkan, Ozanköy’den Serpil Bayur’a ait pazı ile Bostancı’dan Selim Sergey’e ait nar bu hafta yapılan analizlerde limit altına indiğinden bu ürünlerin hasadına izin verildi.

Mağusa’dan Tahsin Şen’e ait salatalık ürününün hasadı ise, geçen hafta olduğu gibi, bu hafta da durduruldu.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir