En Ust

17 Haziran 2024

Menü Altı
Menü Altı

Meclis yenilendi

Meclis yenilendi

Yarın açılacak Cumhuriyet Meclisi’ndeki tadilat ve dekorasyon çalışmaları tamamlandı. Açılışa yetişip yetişmeyeceği merakla beklenen meclisteki çalışmalarla birlikte salon yenilenirken, tüm koltuklar değiştirildi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, yaklaşık üç aylık yaz tatilinin ardından ilk toplantısını yarın yapacak.

Açılış niteliği de taşıyan toplantı, 8. Dönem 5. Yasama Yılı’nın 77’nci birleşimi olacak ve saat 10.30’da başlayacak.

Toplantıda yaz tatili döneminde komitelerin sonuçlandırdığı yasa tasarıları ve önerileri ele alınacak.

Toplantının gündeminde Cumhurbaşkanı tarafından bir daha görüşülmek üzere Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi’ne gönderilen Din İşleri Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) (Değişiklik) Yasası da var. Komite, 14 Eylül’deki toplantısında yasayı oy çokluğuyla onaylamıştı.

Süt Endüstrisi Kurumu 2017 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nin tasarıya ilişkin raporu da yarın genel kurulda görüşülecek.

Genel Kurulun gündeminde komitelerden gelen tasarı ve önerileri de var. Taşınmaz Mal (Tasarruf, Kayıt ve Kıymet Takdiri) (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Milli Eğitim Denetleme ve Yönlendirme Kurulu (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Yasa Tasarısı, Üst Kademe Yöneticiliği Yapan Kamu Görevlilerinin Atanması Hakkındaki (Değişiklik) Yasa Tasarısı ve Mahkemeler (Değişiklik)Yasa Tasarısı genel kurulun gündeminde bulunuyor.

KKTC Güvenlik Kuvvetlerini Güçlendirme Kurumu’nun 1 Temmuz 2015-30 Haziran 2016 Mali Dönemine İlişkin Hesaplarının Sayıştay Denetim Raporu da yarın Genel Kurul’da görüşülecek.

Meclis Genel Kurulu, Başkanlık Divanı kararıyla, pazartesi günleri yasama, salı günleri denetim göreviyle toplanacak.

Yeni yasama yılı değil

Anayasa ve Meclis İç Tüzüğü’ne göre, yeni yasama yılı her yıl ekim ayının ilk iş günü başlıyor. Ancak Meclis Genel Kurulu’nun yarın yapacağı toplantı yeni yasama yılı değil, Sekizinci Dönem Beşinci Yasama Yılı’nın devamı olacak.

Toplantı, 2013’te yenilenen Meclis İç Tüzüğü’nün 3. maddesinin 3. fıkrasındaki “5. yasama yılının sona ermesinden seçimlerin yapılmasına kadar geçen süre de 5’inci yasama yılı sayılır” kuralına göre yapılacak.

KKTC’de son genel seçimler Temmuz 2013’te yapılmıştı. Seçimin ardından yasama yılı olarak 5 yıl doldu ancak takvim yılı olarak süre dolmadı. Bu nedenle Meclis’in yeni genel seçime kadarki sürede yapacağı toplantılar, 5’inci dönem çalışmalarından sayılacak.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir