Menü Altı
Menü Altı

Meclis Ercan’ı konuşuyor… Erhürman: “Battos ettiniz”

Meclis Ercan’ı konuşuyor… Erhürman: “Battos ettiniz”

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu yoğun gündemli toplantısında Ercan Havaalanı ile ilgili raporu görüşüyor.

Toplantıda, Taşınmaz Mal (Tasarruf Kayıt ve Kıymet Takdiri) (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın kabul edilmesinin ardından, “Ercan Havaalanı’nın İşletme Haklarının Devredilmesi İle İlgili Şartname, Sözleşme ve Sözleşmenin Uygulanması Aşamalarındaki İşlemlerin Hukuka Ve Kamu Yararına Uygunluğunun Araştırılması Hakkındaki Meclis Araştırma Komitesi”nin konu hakkındaki raporu ele alındı.

Raporun bir kısmını Komite Başkanı Ersin Tatar, bir kısmını da Başkan Vekili Tufan Erhürman okudu.

Ertuğruloğlu: “Hak etmediğim eleştiriler yapıldı, iade eder, esefle kınarım”

Rapor üzerine ilk sözü dönemin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu aldı.

Bu konuda söylenmesi gereken her şeyi söylediğini ifade eden Dışişleri Bakanı, “CTP’li vekiller buna rağmen rapora şerh koydu,  beni ‘devleti zara sokan kişi’ ilan etti. Hak etmediğim eleştiriler yapıldı, iade eder, esefle kınarım” dedi.

Bunların Tahsin Ertuğruloğlu’nu kötü gösterme adına yapıldığını söyleyen Ertuğruloğlu, “Devlet nerde zarara uğradı? Ercan’la ilgili sürece çomak soktum. Bunun istismar edileceğini düşünmedim. Ercan konusundaki tek hatam buydu” şeklinde konuştu.

Ertuğruloğlu, Ercan’a 3 yıl tek çivi çakılmadığını söyleyerek, “O zaman neredeydiniz?” diye sordu.

Erhürman: “Ercan’la ilgili neden ek sözleşme imzalandığına dair yetkili görüşlerini okuduğumda gözlerime inanamadım”

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Ertuğruloğlu’nun Ercan’la ilgili konuşmalarını tutanaklardan okuyarak “Bu açıklamalar evlere şenlik. Devlet ciddiyetinden uzak” dedi.

Erhürman, “Ercan’ın avan (ön projesi) projesi ihalesiz–yarışmasız verildi. 250-500 bin dolar arası bir şirkete menfaat sağlandı. Devlet ‘yeterli süre yok’ diyerek ihaleye çıkmadan bir kişiye proje vermez.  Sayın Ertuğruloğlu, ‘Merkezi İhale Komisyonu aracılığı ile ihale yapmadım ama ihale yaptım’ dedi.  MİK dışında sözlü ihale söz konusu olamaz” şeklinde konuştu.

Ercan’la ilgili esas sözleşmenin 10 Aralık 2012’de imzalandığını, 15 gün sonra 26 Aralık’ta ek sözleşme imzalandığını söyleyen Erhürman, “Neden ek sözleşme imzalandığına dair yetkili görüşlerini okuduğumda gözlerime inanamadım” dedi.

Erhürman, ek sözleşmeyle ilgili süreci “her şeyi battos etmek” olarak değerlendirerek, ek sözleşmeyle ihaledeki eşitliğin bozulduğunu söyledi.

Sözleşmenin 4 yıl uzatılmasına da değinen Erhürman, “Bakanlar Kurulu’nda olanlar memleketin nasıl yönetildiğinin de göstergesi” dedi.

Tufan Erhürman, “Ertuğruloğlu gayet ciddiyetsiz davranarak devleti zarar uğrattı. Suç işledi. Görevi ihmal suçu işledi. Ercan’la ilgili yaşananlar inanılır gibi değil. CTP bu işi burada bırakacak değil. Meclise soruşturma önerisi getireceğiz. Sadece Sayın Ertuğruloğlu ile ilgili değil. Birden çok bakanla ilgili. Reddedilirse polise başvurup görevi ihmal edenlerin yargılanmasını isteyeceğiz” şeklinde konuştu.

Angolemli

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, “Bu raporun sonucunda komite savcılığı göreve çağırmalıydı. Böyle bir şey yok. Sonuç ve öneriler kısmında Tahsin Ertuğruloğlu ile ilgili tek cümle yok. Oysa gözler Tahsin Bey ve yolsuzluk üzerinde. Ombudsman Tahsin Beyin yanlış davrandığını söyledi ve bu konu günlerce Mecliste konuşuldu” dedi.

Komitenin uzun süre çalıştığına tanık olduğunu söyleyen ve komiteyi kutlayan Angolemli, bu tür araştırma raporlarının tarafsız olması ve oybirliğiyle hazırlanması gerektiğini vurguladı.

Angolemli, kendilerinin de soruşturmadan yana olduklarını belirtti.

Siyasete güven kalmadığını ifade eden Angolemli, “Eğer bu şekilde devam ederse bizi çok daha düşündürücü ve acı günler bekliyor” şeklinde konuştu.

Hüseyin Angolemli, yargıdaki durumla ilgili de değerlendirme yaparak, davaların yavaş sonuçlanmasını eleştirdi.

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir