Menü Altı
Menü Altı

McDonalds’ta ilk kez grev

McDonalds’ta ilk kez grev

İngiltere’de iki McDonalds şubesinin çalışanları maaş artışı talebiyle bir günlük greve gitti.

İngiltere piyasasına 1974’te giren McDonald’s’ta çalışanlar ilk kez grev uygulamış oldu.

İngiltere’nin önde gelen sendikalarından The Union’ın yaptığı açıklamada biri Cambridge şehrinde, diğeri ise Londra’nın güney doğusundaki Crayford semtinde olmak üzere iki McDonalds şubesinin çalışanlarının dün gece yarısından itibaren bir günlüğüne greve gittiği belirtildi.

Açıklamada çalışanların “Sıfır saat kontratı” olarak bilinen ve çalışana minimum çalışma saatinin sunulmadığı sözleşme tipini protesto ettiği bildirildi.

Bu sözleşme tipinde işveren çalışana ihtiyaç duyduğu zamanlarda ve ihtiyacı olduğu saatlerde iş verirken, işe ihtiyacı olan çalışan bazı haftalarda ancak birkaç saat asgari ücretle çalışabiliyor.

The Union sendikasının Başkanı Ian Hudson konuya ilişkin olarak, “Ayağa kalkan ve McDonald’s’a karşı duran bu cesur çalışanlar tarafından verilmiş tarihi kararı destekliyorum. Bu şirket onları bir çok kez hayal kırıklığına uğrattı. Çok uzun zamandır McDonald’s gibi fastfood restoranlarında çalışanlar, kötü çalışma şartlarıyla ve çalışma saatlerinde büyük kesintilerle mücadele etmek zorunda kaldılar. İşyerlerinde zorbalığa maruz kaldılar, sendikalara üye olanlar cezalandırıldı” ifadelerini kullandı.

İngiltere’de muhalefette olan İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn de grev kararını destekleyerek, “Partimiz cesur McDonald’s çalışanlarını desteklemektedir, onlarla dayanışma içerisindedir. Talepleri bu yılın sonunda mevcut kontratlarının sona ermesi ve devamında ise saat ücretlerinin 10 sterline çıkarılması” açıklamasında bulundu.

McDonald’s’dan yapılan açıklamada ise şirketin İngiltere’deki toplam bin 270 restoranından sadece ikisinde bir grup çalışanın greve gitme kararı aldığı belirtildi.

Ayrıca açıklamada şirketin geçen yılın nisan ayından bu yana üç kez maaş artışı yaparak, ortalama saatlik ücreti yüzde 15 seviyesinde artırdığı öne sürüldü.

Şirketin ülkedeki 1249 lokantasında yaklaşık 115 bin kişi çalışıyor.

“Saat ücreti en az 10 sterline yükseltilsin”

Çalışanlar saat ücretinin en az 10 sterline (yaklaşık 45 TL) yükseltilmesini ve sözleşmelerinde iş garantisi verilmesini talep ediyor.

McDonalds yetkilileri, çalışanlara ortalamanın üstünde ücret ödediklerini, personelin yüzde 86’sının asgari iş garantisi içermeyen esnek çalışma koşullarını tercih ettiğini söylüyor.

Şirkete göre, 18 yaşın altındaki çalışanlara saatte 5.42 sterlin, 25 yaşın üstündeki personele de 8.31 sterlin ödeniyor.

Mcdonald’s CEO’su Steve Easterook’un geçen yılki kazancı 15.35 milyon dolara çıkmıştı.

Şirketin 100’den fazla ülkedeki 36 bin lokantasının yüzde 80’i bağımsız girişimciler tarafından işletiliyor.

(Kaynak: AA-BBC Türkçe)

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir