Menü Altı
Menü Altı

Liderler New York yolcusu

Liderler New York yolcusu

Kıbrıslı liderler eylül ayında yapılacak BM Genel Kurulu çalışmaları çerçevesinde bir kez daha New York’a gidecek.

Programları kesinleşmese de hem Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın hem de Rum lider Nikos Anastasiadis’in önümüzdeki ay New York’ta temaslar yapması bekleniyor.

Güney Kıbrıs’ta yayımlanan Fileleftheros gazetesi, Anastasiadis’in, BM Genel Kurulu’na katılmak amacıyla eylül ayında gideceği New York’ta üç eksenli temaslar gerçekleştirmesinin öngörüldüğünü yazdı.

Anastasiadis’in BM Genel Kurulu çerçevesinde New York’ya gerçekleştireceği temaslarının Kıbrıs Sorunu, enerji ve ekonomi olmak üzere üç eksende yapılacağını bildiren gazeteye göre, Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis dün yaptığı açıklamada, Anastasiadis’in New York’ta hükümet ve devlet başkanlarıyla yapacağı görüşmelerin “belirli amaçlar çerçevesinde olacağını” söyledi. Hristodulidis, Anastasiadis’in programının henüz kesinleşmediğini, kesinleştiği zaman açıklanacağını da belirtti.

Gazete, Anastasiadis’in ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’la görüşeceğine kesin gözüyle bakıldığını, diğer temaslarının ise önümüzdeki günlerde netleşmesinin beklendiğini vurguladı.

Masaya dönmeye hazır olduğunu Guterres’e bildirecek

Açıklamasında Kıbrıs sorununa da değinen Hristodulidis, Anastasiadis’in müzakere masasına dönemeye hazır olduğunu New York’ta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e ileteceğini söyledi.

Hristodulidis, DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos’un “Guterres paketinin geçmişte kaldığını” söyleyerek, Anastasiadis’i tehlikeli tavizler vermekle suçlamasına da yanıt verdi.

Habere göre, Hristodulidis, “Guterres paketine karşı çıkanın sadece Türk tarafı olduğu” iddiasında bulunarak, Papadopulos’un bugüne kadar strateji değişikliğine gidilmesinden bahsetmesine karşın herhangi bir strateji açıklamadığına işaret etti.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir