En Ust

23 Temmuz 2024

Menü Altı
Menü Altı

KTOEÖS: “Yeniden sınav kişiye özel bir karar”

KTOEÖS: “Yeniden sınav kişiye özel bir karar”

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem, Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin 6’ncı ve 9’uncu sınıflarına yönelik haziran ayında sınav yapılmasına rağmen 14 Eylül’de yeni bir sınav yapılacağının duyurulduğunu belirterek yeni sınavın kişiye özel bir karar gibi göründüğünü belirtti.

Eylem yazılı açıklamasında yeni eğitim öğretim yılı öncesi, Milli Eğitim Bakanlığı’na eleştirilerde bulundu; bakanlığı TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nden gönderilen bir memurun yönettiğini, öğretmenlere hakaret eden bu kişiye bakanlığın ses çıkarmadığını savundu.

Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin 6. sınıf ve 9. sınıfı için öğrenci alımına yönelik sınavın bu yıl 24 Haziran’da gerçekleştirildiğini hatırlatan Selma Eylem, sınavın 14 Eylül’de bir kez daha yapılacağının duyurulduğunu bildirdi.

“Bu, okulun altyapı sorunları düşünülmeden, verilen eğitimin niteliği düşünülmeden alınmış ‘kişiye özel’ gibi görünen bir karardır” ifadelerini kullanan Eylem, “Eğitimde kaliteyi hedefliyorsanız tadilat ve inşaat gibi altyapı sorunlarını çözmek için ayırdığınız bütçenin yeterli olması yanında, planlama yapmanız ve kendi yaptığınız tüzüklere de uymanız gerekmektedir” vurgusunda bulundu.

Okullarda halen tadilatların ve inşaatların sürdüğüne işaret eden KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, “28 Ağustos 2017’de okullara boya malzemesi alımı, 6 Eylül 2017’de masa sandalye alımı için ihaleye çıkıyorsanız, aldığınız partizanca kararlarla nakillerin ardından tekrar sınav yapıyor veya ek bütünleme yapıp öğrenci geçiriyorsanız veya kayıt kabul tüzüğünü hiçe sayıp okulları balık istifine çeviriyorsanız planlamayı sıfırlamış olur, kalite değil şaibe ve popülizm görüntüsü vermiş olursunuz” ifadelerini kullandı.

“Bakanlığı elçilikten gönderilen memurlar yönetiyor”

Ağustos 2016’da münhal ilan edilen müdür, müdür muavini sınavlarının 14 Temmuz 2017’de yapıldığını ve bundan dolayı öğretmen nakillerinin Eylül ayında tamamlanabildiğini de kaydeden Eylem, bakanlığı elçilikten gönderilen memurların yönettiğini ve bu kişinin öğretmenlere hakareti hak gördüğünü, bakanlığın da birşey yapmadığını savundu.

“Eğitimin niteliği derdiniz değil”

Eylem, “Anayasa ve Milli Eğitim Yasamıza aykırı okul açıyor ve bu okulun müfredatını bu yasalara aykırı şekilde düzenleyip çağdaş bilimsel ve laik eğitimden ödün veriyorsanız, eğitimde sistemden planlamadan ve kaliteden söz edemezsiniz. Çünkü tüm bunlar eğitimin niteliğinin derdiniz olmadığını ve yönetemediğinizi gösteriyor.”

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir