Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı
Menü Altı

Koronavirüs dünya genelinde yayılmaya ve can almaya devam ediyor

Koronavirüs dünya genelinde yayılmaya ve can almaya devam ediyor

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs vaka sayısı 41 milyon 836 bine, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 1 milyon 140 bine çıktı, iyileşenlerin sayısı 31 milyon 64 bini aştı.

Vaka sayısı ABD’de 8 milyon 614 bin, Hindistan’da 7 milyon 756 bin, Brezilya’da 5 milyon 303 bin ve Rusya’da 1 milyon 463 bine ulaştı.

Salgın nedeniyle mart ayında sınırlarını kapatan Avrupa Birliği, Kanada’yı seyahat kısıtlamalarının kaldırıldığı ülkeler listesinden çıkarırken, salgından Avrupa’da en fazla etkilenen ülkelerden Çekya’nın talebi üzerine bu ülkeye suni solunum cihazları gönderecek.

Çekya genelinde ise dışarı çıkma ve sosyal teması sınırlayıcı sert önlemler hayata geçirildi. Son 24 saatte yaklaşık 15 bin vakanın görüldüğü Çekya’da yürürlüğe giren önlemler kapsamında market, eczane ve temizlik malzemesi satan iş yerlerinin haricinde bütün işletmeler kapatıldı.

Kovid-19’a yakalanan Belçika Dışişleri Bakanı Sophie Wilmes yoğun bakıma alındı. İtalya’da son 24 saatte 16 bin 79 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu. Böylece salgın başından bu yana en yüksek günlük vaka artışı görüldü.

Öte yandan, İtalya’nın büyük şehirlerinde bazı saatlerde sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başlandı. Kovid-19 vakalarının hızla arttığı Fransa’da, yarın itibarıyla gece sokağa çıkma yasağı uygulanacak bölge sayısı 54’e yükseltilirken, son 24 saatte tespit edilen 41 bin 622 ile günlük en yüksek Kovid-19 vaka sayısı kaydedildi.

Yunanistan’da başkent Atina ve Selanik’in de aralarında olduğu çok sayıda şehirde artan vakalar nedeniyle 00.30-05.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Avustralya’da ise salgından en az etkilenen şehirlerden biri olan başkent Canberra’da, 104 gün sonra 1 kişide virüs tespit edildi.

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir