Menü Altı
Menü Altı

“KKTC kolejlerinde eğitim gören A level öğrencilerimizin TC üniversitelerine kabul edilme hakları teyit edildi”

“KKTC kolejlerinde eğitim gören A level öğrencilerimizin TC üniversitelerine kabul edilme hakları teyit edildi”

Milli Eğitim Bakanlığı, KKTC kolejlerinde eğitim gören A level öğrencilerinin, TR-YÖS sınavına girmeden, önceden olduğu gibi TC üniversitelerine kabul edilme haklarının TR-YÖS 2023 sınavının kılavuz kitapçığında yer alan 1.7 maddesi ile teyit edildiğini kaydetti.

Öğrencilerin TR-YÖS sınavına girmesinin tamamen isteğe bağlı olduğunu ve bu sınavın öğrencilere alternatif bir YÖS sınav seçeneği yarattığını ifade eden Bakanlık, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından öğrencilere her yıl verilen YTB kontenjanlarının yerleştirilmesinde, A level sonuçlarının kullanılmasına devam edileceğini belirtti. Bakanlık, basında ve sosyal medyada yer alan yanıltıcı haberlerin dikkate alınmaması gerektiğini vurguladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 2010 yılında yapılan girişimler sonucunda, KKTC kolejlerinde eğitim gören (A level) öğrencilerin, Türkiye’deki üniversitelere kabulünün, üçüncü ülke vatandaşlarına tanınan “Yurt Dışından Öğrenci Kabulüne İlişkin Esaslar” doğrultusunda yapılmaya başlandığı hatırlatıldı.

Açıklamada, bu esaslar çerçevesinde Türkiye üniversitelerinin bazılarının A level sonuçları ile bazılarının ise kendi bünyesinde Yabancı Öğrenci Sınavı (YÖS) yaparak, uluslararası öğrencileri programlarına yerleştirdiği ifade edildi.

-“Bu sınav üniversitelere tavsiye niteliği taşıyor”

Ancak bu yıl YÖK tarafından üniversitelere alternatif bir seçenek olması amacıyla ÖSYM bünyesinde merkezi bir TR-YÖS sınavının yapılmasına karar verildiği belirtilen açıklamada, bu sınavın üniversitelere, TR-YÖS 2023 sınavının kılavuz kitapçığında yer alan 1.1 maddesi uyarınca tavsiye niteliği taşıdığı kaydedildi.

Açıklamada, bu bağlamda TC üniversitelerinin, yabancı uyruklu öğrenci kabulünde, isterse TR-YÖS sınavını, isterse daha önceden uygulanan uluslararası öğrenci kabul esasları doğrultusunda belirledikleri kabul koşullarıyla öğrenci alımına devam edebileceği ifade edildi.

KKTC kolejlerinde eğitim gören A level öğrencilerinin, TR-YÖS sınavına girmeden, önceden olduğu gibi T.C. üniversitelerine kabul edilme haklarının, TR-YÖS 2023 sınavının kılavuz kitapçığında yer alan 1.7 maddesi ile teyit edildiği vurgulanan açıklamada, şöyle devam edildi:

“1.7. Yükseköğretim kurumlarına öğrenci kabulünde uygulanacak; ülkelerin kendi ulusal sınavları, uluslararası sınavlar, üniversite tarafından yapılan sınav vb. öğrenci kabulünde kullanılacak yöntemler ve bunların en düşük puanlarının da yer aldığı esaslar, ilgili yükseköğretim kurumlarının internet sayfalarında, ‘Yurt Dışından Kabul Edilecek Öğrenci Kılavuzu’nda yer alacaktır.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir