En Ust

21 Temmuz 2024

Menü Altı
Menü Altı

Kış saati uygulaması bu yıl da yok!

Kış saati uygulaması bu yıl da yok!

Hükümet, geçen yıl olduğu gibi kış saati uygulamasına bu yıl da geçilmeyeceğini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, bugün kamuda yetkili sendikaların temsilcileriyle görüştü. Sendika temsilcileri Denktaş’tan Avrupa saat dilimine uyularak 28 Ekim’de Avrupa ülkeleriyle eş zamanlı kış saatine geçilmesini talep etti ancak bu talep reddedildi.

Denktaş, kış saati uygulamasına geçilmeyeceğini; kış aylarında kamudaki çalışma saatlerinin nasıl olacağını ise Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün daha sonra açıklayacağını ifade etti.

Sendikalar ise konunun referanduma sunulmasını istedi.

Türkiye’de geçen yıl kış saati uygulamasından vazgeçilmiş, KKTC’de ise Türkiye ile uyum öne sürülerek aynı karar alınmıştı. Böylece adanın kuzeyinde ve güneyinde kış aylarında 1 saat fark oluşuyor.

Sendikaların “Suudi saati” diye nitelediği uygulamaya geçen yıl büyük tepki gösterilmiş, özellikle öğrencilerin okula gitmek için kalktığı sabah saatlerinde havanın karanlık olması yüzünden karşılaşılan zorluklara dikkat çekilmişti. Kış saati uygulamasına geçilmemesi, Girne-Değirmenlik dağ yolunda geçen yıl aralık ayında meydana gelen ve 2’si öğrenci 3 kişinin öldüğü kazanın da etkenleri arasında gösteriliyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir